"Skutki obniżenia podatków udowodnione empirycznie - to według mojej oceny - powojenny "cud gospodarczy" autorstwa Erharda i s-ka, u naszych niemieckich sąsiadów"
Czyżby?
http://ekonomiaigospodarka.blogspot.com/2013/12/dlaczego-niemcy-sa-tak-bogaci.html
"Kolejnym elementem odbudowy niemieckiej gospodarki było wprowadzenie najwyższych ceł w historii kraju, które jednocześnie okazały się najwyższe wśród ówczesnych państw rozwiniętych (średnia taryfa wynosiła tam wówczas 26 proc., podczas gdy na przykład w Szwecji było to 9 proc., a w Danii 3 proc.). Podatki w powojennych Niemczech też nie były niskie. Walter Heller, członek Biura Wojskowego Rządu Niemiec, opisał to w artykule „Tax and Monetary Reform in Occupied Germany" (Reforma podatkowa i monetarna w okupowanych Niemczech) w „National Tax Journal 2" z 1949 r. Otóż wprowadzono wówczas jedną stawkę podatku dla przedsiębiorstw, wynoszącą 50 proc., zamiast wcześniejszych kilku progów (wynosiły one od 35 proc. do 65 proc.).
Najwyższą stawkę podatku dochodowego od osób prywatnych pozostawiono na poziomie 95 proc., obniżono tylko próg dochodu, który kwalifikował do płacenia tego podatku, do 250 tys. marek rocznie [..]."
Niemcy mogli błyskawicznie stanąć na nogi po wojnie bo mieli WŁASNE firmy (a nie filie obcych korporacji) i mieli własne fabryki (a nie montownie obcych korporacji), mieli też bardzo wysokie cła, które chroniły ich rynek wewnętrzny i pozwoliły niemieckim producentom zakumulować kapitał.
Krótko mówiąc Niemcy prowadzili dokładnie odwrotną politykę niż Polska po 1989. Oni mieli prawdziwy cud gospodarczy a my mamy cudowną propagandę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz