- 68 tys. średniej wielkości przedsiębiorstw
ma w sumie 250 tys. właścicieli i współwłaścicieli, to
niecały 1 proc. dorosłych Polaków .
1,6 mln przedsiębiorstw mikro
- zatrudniających średnio dwie osoby
Prawie połowa z nich to dzieci robotników i rolników!
Również prawie połowa ma wykształcenie wyższe:
w pokoleniu ojców było to tylko niecałe 15 proc.
Jako grupa polscy przedsiębiorcy średniego kalibru dokonali więc gigantycznego awansu społecznego w ciągu jednego pokolenia. Także materialnego - przytłaczająca większość (ponad 80 proc.) ocenia swój poziom życia jako dobry lub bardzo dobry. Większość twierdzi także, że nie pogorszył się on w czasie kryzysu - a znaczącej grupie nawet się poprawił.
przedsiębiorcy w blisko
70 proc. głosowali na PO w ostatnich wyborach.
PiS wybrało mniej niż 10 proc. Dziś ich poparcie dla partii rządzącej spadło o połowę, ale nie przysporzyło to sympatii partii Kaczyńskiego. Wśród instytucji, którym nie ufają przedsiębiorcy, Radio Maryja i TV Trwam oraz PiS zajmują odpowiednio ostatnie i przedostatnie miejsce. Na ich głosy Kaczyński raczej nie powinien liczyć,
Zjadają ich podatki i ZUS, że są stale na celowniku
różnych instytucji, wobec których są bezbronni.
Czują się osaczeni przez wielki kapitał z jednej strony,
związki pracowników z drugiej i presję państwa z trzeciej.
prof. J. Gardawski
1 komentarz:
Powoli zaczynają dostrzegać przemysłowcy , że dla dalszego rozwoju potrzeba jest konsumentów i to bynajmniej nie duże ilości biedoty , ale dużej ilości bogatych . Ale przemysłowcy jeszcze nie odpuszczają między sobą , chociaż wiedzą to wyczekują , że jedynie finansowanie wzrostu wydajności pracy , i wzrost płac mogą dać wzrost dochodów przemysłowców , ale wice-premier Piechociński tego nie załatwi , sprawa jest podobna do tej z ministrem Klembą .
Prześlij komentarz