Od kilku lat chcieliśmy dotrzeć do opinii publicznej aby uświadomić fakt, że pod dyktando lobbystów tworzy się przepisy dla wyłudzeń zwrotów. Publikacja artykułów na ten temat napotyka jednak trudności w „mainstreamowych” pismach: redakcje w pełni podzielają (prywatnie) zawarte tam diagnozy, ale nie chcą poruszać tego problemu. Dlaczego? Można się domyślać, że ci, którzy załatwiali uchwalanie tych przepisów dziś są aż tak ważni, bo kwoty uzyskane ze zwrotów nie mieszczą się w wyobraźni zwykłych ludzi. A przecież żyjemy w gospodarce rynkowej: nie drażni się tych, którzy mają dużą kasę.
Między krajami członkowskimi wciąż jeżdżą ciężarówki z paliwem, olejem spożywczym, stalą, złomem i Bóg wie czym jeszcze, co jest „dowodem”, że transakcje miały „rzeczywisty charakter”. Tyle, że nikt ich nawet nie rozładowuje („optymalizacja kosztów”).
Za tymi ciężarówkami krążą papiery, które potwierdzają „dokonanie transakcji wewnątrzwspólnotowych” a państwa „dostawców” grzecznie zwracają zwroty podatku idące w kwotach liczonych już w miliardach EURO: szacuje się, że w 2013 r. w kwocie 80 mld zł zwrotów (!) było 20% wyłudzeń i innych „optymalizacji podatkowych”. W ciągu najbliższych lat stawka 0% ma być tu zlikwidowana (i słusznie), bo przestępcy, a zwłaszcza ci w białych kołnierzykach, dysponują zbyt wielkimi pieniędzmi z wyłudzeń tego podatku.
Drugą przyczyną masowych wyłudzeń zwrotów tego podatku jest tzw. odwrotne obciążenie, które – poza nazwą – niczym się nie różni od stawki 0%: dostawca (usługodawca) nie wykazuje podatku należnego otrzymując zwrot podatku naliczonego, a nabywca (usługobiorca) też nic nie płaci, bo jego podatek należny – podobnie jak w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – równa się podatkowi naliczonemu. Od 2011 roku owo „odwrotne obciążenie” zostało – obok obrotów wewnątrzwspólnotowych – przeniesione również na rynek krajowy i co rok zwiększa się lista towarów, które są nim objęte (załącznik nr 11 do ustawy o VAT). Chętnych – aby znaleźć się tam – jest bardzo dużo, bo jest to ekonomiczna likwidacja tego podatku i otwarcie pola do wyłudzenia zwrotów bez konieczności ujawniania transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz