Szukaj na tym blogu

niedziela, 7 września 2014

Porozumienie w Mińsku

składa się z dwunastu punktów. Pierwsze dwa dotyczą zawieszenia broni, które ma być monitorowane przez OBWE. Strona ukraińska oraz separatyści zobowiązali się do natychmiastowego wstrzymania ognia oraz dopuszczenia wysłanników OBWE do kontroli przestrzegania rozejmu.

Trzeci punkt porozumienia nakłada na Ukrainę obowiązek "przeprowadzenia decentralizacji władzy". "W tym także przez przyjęcie przez Ukrainę ustawy »O tymczasowej organizacji samorządu lokalnego w rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego«" - czytamy w dokumencie. W jego dalszej części mowa jest również o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów do władz lokalnych w obu regionach.
Ukraina i separatyści zobowiązują się też do "zabezpieczenia stale działającego monitoringu na ukraińsko-rosyjskiej granicy państwowej" oraz "stworzenia strefy bezpieczeństwa" przy granicy pod nadzorem OBWE.
"Strony zobowiązują się niezwłocznie uwolnić wszystkich zakładników" - czytamy w punkcie piątym porozumienia. Punkt szósty to gwarancja dot. amnestii dla separatystów walczących na wschodzie Ukrainy.
W dalszej części dokumentu jest mowa między innymi o "kontynuowaniu ogólnonarodowego dialogu", pomocy humanitarnej i specjalnym programie ekonomicznym dla Donbasu.
Na koniec separatyści zobowiązują się do wyprowadzenia z terytorium Ukrainy "nielegalnych formacji zbrojnych, techniki wojskowej, a także bojowników i najemników". W zawartym w Mińsku porozumieniu nie ma mowy o wojskach rosyjskich.

Brak komentarzy: