przynosi lektura sondaży wśród polskich przedsiębiorców. Do wymienianych w nich barier inwestycyjnych niezmiennie należą: niski popyt, niepewność środowiska regulacyjnego (a więc stan polskiego prawa), zażarta konkurencja cenowa. Trudny dostęp do finansowania również, ale dopiero na dalszym miejscu. Źródła zbyt małych inwestycji są jeszcze bardziej złożone, jeśli uwzględnić czynniki instytucjonalne i kulturowe.
PrzykPiotr Wójcik zauważył, że słabość państwa opiekuńczego w Polsce utrudnia ludziom ponoszenie ryzyka i przyjmowanie długoterminowej perspektywy działania. Każde niepowodzenie, także przedsiębiorcy, może bowiem grozić znacznym obniżeniem poziomu życia.
Jeżeli dodamy do tego zderegulowany rynek pracy i nieszczelny system podatkowy, to okazuje się, że układ instytucjonalny w Polsce nie daje przedsiębiorcom bodźców do inwestycji i innowacji. W wielu branżach takie pożądane strategie poszukiwania zysków ustępują miejsca łatwiejszym modelom biznesowym – opartym na cięciach kosztów, oszczędzaniu na pracownikach, czy „optymalizacji podatkowej”. "