Szukaj na tym blogu

sobota, 24 lutego 2018

W epoce informacyjnej sukces zależy nie tylko od tego, czyja armia, ale także czyja opowieść wygrywa.

Nawet jeśli polityka USA może być dla wielu odpychająca, to świat widzi, że Ameryka potrafi krytykować własne błędy i je poprawiać, co jest dla innych pociągające, na głębszym poziomie. 

Soft power czerpie się z trzech głównych źródeł. Z kultury (gdy jest atrakcyjna dla innych), z wartości politycznych, takich jak demokracja i prawa człowieka (gdy są one szanowane) i zasad oraz strategii politycznych (gdy inni uważają je za słuszne, ponieważ powstają z uwzględnieniem pewnej pokory oraz świadomości interesów innych państw)

Jeśli polityka wewnętrzna lub międzynarodowa prowadzona przez dany rząd tworzy wrażenie hipokryzji, arogancji, zamknięcia na inne punkty widzenia albo jest oparta na wąskiej definicji interesu narodowego, wówczas może osłabiać soft power.

W epoce informacyjnej sukces zależy nie tylko od tego, czyja armia, ale także czyja opowieść wygrywa. Przez Trumpa amerykańska opowieść jest w ruinie – komentuje Joseph S. Nye.

Politycy od dawna zdają sobie sprawę, że władzę ma ten, kto może ustalać agendę i określać ramy debaty. Jeśli potrafię sprawić, że będziesz chciał tego samego, co ja, to nie muszę cię zmuszać do robienia tego, czego nie chcesz. 

Kwasniewski

 W latach 2012-13 organizowanych było wiele debat i konferencji na temat Ukrainy. Brałem w nich udział, czasem z Prodim, czasem z Gusenbauerem. Oczywiście, braliśmy honoraria. Może Manafort opłacał je przez swoje firmy?

Z czasem nauczyłam się wyławiać z tego szumu to, co dotyczy mnie i mojego samolotu.

A nie jest to łatwe, bo tzw. call signs, czyli znaki wywoławcze, jakimi wywołują nas kontrolerzy ruchu lotniczego, różnią się często tylko jedną cyfrą, a "LOT" brzmi czasami w słuchawkach podobnie do "Aeroflot". Dopiero gdy się do tego przyzwyczaiłam, mogłam swobodniej rozmawiać z kapitanem i poczuć się pewniej.

piątek, 23 lutego 2018

samowolka dla zagranicznego biznesu w zamian za autonomię w działaniach wewnętrznych. -Szymon Grela

 Przywódcy PiS najwyraźniej taką właśnie mają receptę na poprawę pozycji Polski na świecie – samowolka dla zagranicznego biznesu w zamian za autonomię w działaniach wewnętrznych. Dość zaskakujące po tylu okrzykach o budowaniu gospodarki narodowej.

czwartek, 22 lutego 2018

Filozofia?

Bruno, 
"– Wyjaśnij może przede wszystkim co masz na myśli mówiąc „filozofia”. Wtedy być może zrozumiem na czym polega problem."

-Jeżeli  "królowa nauk"nie ma być pustosłowiem to powszechniki filozofii powinny znaleźć się u podstaw każdej z dyscyplin naukowych.
Dla mnie tylko takie powszechniki są filozofią, które spełniają te kryterium.
Jakoś nie widać aby współczesna filozofia uniwersytecka zajmowała się uniwersalnymi powszechnikami wspólnymi  każdej z nauk.

Kilka słów o autorach, na których się powoływałem
Lee Smolin nazywany współczesnym Einsteinem stał się kolejnym  który próbuje  zrewolucjonizować fizykę  nowym podejściem do pojmowania kategorii czasu. W przeciwieństwie do klasycznego rozumienia fizyki,  zamkniętej w supersymetriach, dla której czas stał się zbędna kategorią
dla Smolina  jest to powszechnik niezbywalny.
U klasyków mamy do czynienia z kostką do gry o nieskończenie wielu wymiarach, zatem rzeczywistość  będzie wracać do stanów poprzednich. Dla mnie taki świat poza czasem jest smutny i w końcu statyczny.
 Smolina kategoria czasu jako rzeczywistości, 
która się nie powtarza
-ewolucyjna i  dynamiczna -jest mi znacznie bliższa.
Lecz 
daje mniejsze szanse na odlezienie życia pozaziemskiego,
które by przypominało naszą ziemska ewolucje biologiczną.
Pozostaniemy we Wszechświecie samotni, niepowtarzalni.



Czy widział ktoś filozofię ?

-„Musisz się zdecydować, czy fizyka wyrasta z przesłanek filozoficznych czy naukowych.”
– Odwołując się do Jończyków – z naukowych – jeśli przyjmiemy, że konkluzje płynące z doświadczenia są przesłankami naukowymi.
-Bodajże w "Fizyka a filozofia"  Heisenberg wyjaśnia, że nie ma czegoś takiego w fizyce jak kolejność: 
najpierw doświadczenia..... a potem  następuje wysnuwanie z nich wniosków teoretycznych.
Podstawowym narzędziem tych, którzy w XX w otwierali nowe horyzonty fizyki  i parają się tym współcześnie jest kosz na śmieci . Teoria fizyczna  jest rodzajem spekulacji różniącej się tylko  od spekulacji filozoficznej tym,  że  zapisywana jest w języku matematyki i  spełnia wymóg weryfikowalności. (Rzecz w tym, że  współcześni   fizycy zaczęli się zachowywać jak filozofowie. Powstało wiele teorii nie zawsze zapisywanych matematycznie i nie bardzo nadających się do weryfikacji) .
-Kosz na śmieci jest potrzebny, bo zanim jej twórca ustrzeli poprawną  teorię,  potwierdzoną doświadczeniami zapełnia kosz teoriami , które nie chciały się dopiąć  albo  zostały zweryfikowane negatywnie przez praktykę. 
-W jaki sposób  powstaje nowa teoria fizyki najlepiej można prześledzić na przykładzie twórczości Einsteina 
Jego zmagania z tworzeniem teorii mają obszerną, dostępna literaturę.
-Na przełomie wieków fizycy stwierdzali, że wiele nowych faktów doświadczalnych pozostaje w sprzeczności z  teorią Newtona. Sytuacja dla przedstawicieli nauki ścisłej nie do zniesienia, wymagająca zabrania się do roboty. 
-Teoria Einsteina została osadzona na zanegowaniu    newtonowskiego pojmowania czasu
- paradygmatu jak najbardziej filozoficznego
Dotychczasowa teoria przestała wyjaśniać nowe fakty doświadczenie stając się  impulsem  do podjęcia prób tworzenia nowej teorii i na tym, na razie, skończyła się  jej rola. 
Rozwiązanie w postaci nowej  szerszej teorii musiało zostać zrobione na drodze czysto teoretycznej. 
-Gdy filozofia oddzieliła się od fizyki (lecz nie odwrotnie)
oddała jej w pacht swoje najbardziej podstawowe pytania
i zwiędła. No powiedzmy mało ją widać! Schowaną za murami uniwersytetów, oddzieloną od świata hermetycznym językiem, który ma ukryć jej współczesną pustkę 



Zdarza się, że nikt nie składa oferty albo zgłasza się jeden wykonawca, który proponuje cenę wyższą nawet o 100 procent od zakładanego kosztorysu.


Sachs o konflikcie w Syrii

" wszystko zaczęło się w 2011 roku, gdy w kontekście trwającej arabskiej wiosny rząd USA 
razem z rządami Arabii Saudyjskiej, Kataru, Turcji i Izraela zdecydował się obalić reżim prezydenta Syrii, Baszszara al-Asada, chociaż siłowa zmiana władzy w innym państwie to jawne złamanie prawa międzynarodowego. 
Grupy zbrojne wspierane od 2011 roku przez Amerykę i jej sojuszników zostały zebrane pod jednym sztandarem Wolnej Armii Syrii. W rzeczywistości jednej armii nigdy jednak nie było. Składała się ona z różnych zgrupowań bojowych, które konkurowały ze sobą nawzajem, miały różne cele, kierowały się odmiennymi ideologiami i posiadały wyraźnie różne zaplecze.

Alexandra Borchardt o mowie nienawiści w internecie

Potrzebne jest fundamentalne przemyślenie modeli biznesowych, które obecnie ułatwiają, a nawet nagradzają nienawistne wpisy. Firmom nie można pozwolić, aby czerpały zyski z krzywdzących treści, jednocześnie uchylając się od odpowiedzialności za ich konsekwencje. Muszą one dokonywać skuteczniejszego i bardziej skrupulatnego przeglądu swoich algorytmów, tak aby wykrywać i sygnalizować treści, które będą następnie sprawdzane przez ludzi, a jednocześnie wbudować w swoje działania i decyzje biznesowe świadomość dziejowej współodpowiedzialności za walkę o prawdziwą wolność słowa.

środa, 21 lutego 2018

Fizyka i filozofia

Bruno,
Jest tak jak napisałeś w pierwszym zdaniu: 
-"Nie filozofia wyrasta z fizyki ale fizyka, jak wiele innych nauk wyrasta z filozofii"
Czy nie zauważyłeś jednak, że to się kłóci z innym Twoim twierdzeniem, że  "– Fizyka w żadnej mierze nie jest tworzona w oparciu o paradygmaty filozoficzne."? Ale
 pisałem o innym problemie i..... stąd nieporozumienie. 
Współczesna filozofia XXI wieku nie działa! wymień jedno znaczące nazwisko, prócz kota, zasługujące na uznanie w dziedzinie filozofii w XXI wieku. 
......a fizyka wraz z astrofizyką rozwija się  w oszałamiającym tempie, przynosząc co raz to nowe odkrycia niemal z dnia nadzień.
Żeby te rzeczywistości   sformalizować teoretycy potrzebują nowych   przesłanek filozoficznych, bo dotychczasowe są niewystarczające.  
-Nazywasz je niekonsekwentnie przesłankami naukowymi.
Musisz się zdecydować, czy fizyka wyrasta z  przesłanek filozoficznych czy naukowych. 
To jedna część problemu, a druga - że filozofia coraz bardziej wyodrębniła się od fizyki i w XX wieku  mamy już dwie odrębne 
dziedziny wiedzy, które przestały się komunikować. 
Słusznie piszesz, że gdy filozofowie próbując korzystać z osiągnięć nauki robią to  z marnym skutkiem. 
Ale z kolei fizycy nie są w stanie rozwijać swoich teorii bez  nowych przesłanek filozoficznych.
I dlatego SAMI ZACZĘLI  ZAJMOWAĆ podstawowymi problemami  filozofii.( (aksjologa nie może być indyferentna wobec tego czy świat jest złudzeniem , projekcją, czy czas istnieje i wobec podobnych pytań , które obecnie stawiają i próbują odpowiadać na nie - fizycy )
Fizyka wyrastając z filozofii nie może być od filozofii separowana
a z taką niewygodną  sytuacją mamy teraz do czynienia.
Separacja filozofii od fizyki spowodowała, że wielkimi   pytaniami filozoficznymi zajęli  się fizycy.


Podsumowanie Piotrowi

Nie ma Boga poza wszechświatem (za Spinozą).
-Bóg -Wszechświat istnieje  
w możliwościach 
 przekształceń informacji.
Zatem  
jestem nieśmiertelny  jako  jego niezbywalna część 
i jako  zmaterializowana informacja! 
- nieprzeliczalne,  
informacyjne przekształcenie 
  istnienia  możliwego. 
Zatem 
gdy umieram nie przestaję istnieć jako informacja.
Materialna  część mnie też nie ulega unicestwieniu, bo będzie uczestniczyć w nieskończonych przekształceniach możliwości materialnego  istnienia.

wtorek, 20 lutego 2018

. Po skończeniu szkoły średniej myślał o studiach, jednak nie umieli z babcią wypełnić odpowiednich formularzy. Na cztery lata zaciągnął się więc do piechoty morskiej, gdzie go ucywilizowano. Nauczono gospodarowania pieniędzmi, podstawowej wiedzy, jak poruszać się wśród rozmaitych instytucji, porządku, dyscypliny.


Czyżby Morawiecki wykorzystywał rozróżnienie między długiem krajowym i nie krajowym

 Jeśli nie można wierzyć mediom, trzeba stworzyć alternatywne źródła obywatelskiej informacji. Dzięki mediom społecznościowym i platformom takim jak YouTube możesz zostać dziennikarzem we własnej sypialni. Jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli cię oglądać, Google zacznie ci płacić za reklamy. Takich kont ze sporą oglądalnością są tysiące – tysiąc odcieni politycznej kontrowersji, teorie spiskowe, sekciarstwo, mizoginizm i ksenofobia (sprawdź Joseph WatsonSteven Crowder albo Mark Dice). Radykalne prawica ma zresztą już swój Twitter (Gab), swój Facebook (WrongThink) i swoją Wikipedię - Agata Popenda

Antena telewizyjna zamiast kablówki

@Kot
„Spinoza to nie tylko rewolucjonista na tamte czasy. Zadziwiająco wpisuje się w dzisiejsze rozumienie fizyki. Jego spekulacje filozoficzne dopiero dzisiaj znajdują pełne potwierdzenie w fizyce – jej głównego nurtu. -Dzisiaj filozofię uprawiają fizycy, a wydziały filozoficzne uniwersytetów -scholastykę filozoficzną.”
– Myślę, że to błędne stwierdzenia. Spinoza wcale nie wpisuje się w dzisiejsze rozumienie fizyki (a właściwie co to znaczy – rozumienie fizyki?). Nie słyszałem, żeby Spinoza pisał coś o ogólnej teorii względności, fizyce kwantowej czy też kwantowej grawitacji. To, że np. fizyka pożyczyła sobie od Demokryta z Abdery pojęcie atomu też wcale nie znaczy, że ten starożytny filozof odkrył i zbadał strukturę rzeczywistości. Współczesny atom znaczy zupełnie co innego niż znaczył dla Demokryta.
Po drugie, fizyka nie zajmuje się filozofią – w ogóle nie stawia filozoficznych pytań. Pyta tylko „jak to się dzieje” natomiast nigdy nie pyta np. „po co?”; tworzy/odkrywa(?) prawa ale nie pyta „skąd się wzięły?”. Fizycy jak wszyscy ludzie mogą oczywiście „filozofować” na własny użytek, żeby stworzyć sobie całościowy światopogląd, ale dla fizyki jako nauki o ścisłej metodologii badania zjawisk jest to bez znaczenia. Zdarza się natomiast, że w tzw. kryzysach fizycy sięgają do filozofii – jako bazy ludzkiej myśli – aby się zainspirować podczas rozwiązywania trudnych abstrakcyjnych zagadnień – tutaj świetnym przykładem jest książka autorstwa Heisenberga „Fizyka a filozofia”. Proponuję jednak zostawić fizykę fizykom a filozofię filozofom bo to – wbrew temu, co się wydaje wielu laikom – są zupełnie różne dziedziny.

poniedziałek, 19 lutego 2018

-Chciałem podważyć powszechnie owiązujące poglądy, to że fizyka i filozofia to dwie odrębne dyscypliny

i że należy tego podział przestrzegać. -Przeciwnie należy ten ostry podział zanegować, bo filozofia  wyrasta z fizyki -nie tylko ze  źródła greckiego ale 
także, tego w jaki sposób  tworzyła się fizyka XXw.
Mechanika Newtona, teoria względności Einsteina  i fizyka kwantowa Heisenberga każda z tych fizyk...- były  konstruowane  w oparciu o paradygmaty filozoficzne które zaprzeczały tym wcześniej obowiązującym( ba nawet etyka, która nie sięga źródeł  rzeczywistości fizycznej jest słabo umocowana). 
Jeśli problem, jednoczesności, nieoznaczoności, tego czy istnieje czas, czy jest złudzeniem (Wilczek i większość)  czy też, że czas jest podstawową kategorią fizyki , a przestrzeń złudzeniem 
-Smolin  
Pasjonująca jest dyskusja tych dwóch współczesnych  reprezentantów skrajnie odmiennego rozumienia podstaw fizycznych filozofii (lub filozofii fizyki): Franka Wilczka i Lee Smolina. 
-A co do pytań  "po co?" - "skąd się wzięły" To moim zdaniem dotyczy poprawnej sekwencji; najpierw trzeba zapytać skąd się wzięły, aby móc zapytać -po co. 
Odwrócenie tej sekwencji prowadzi do jej negacji, do rozdzielenia fizyki od filozofii, a tego zgodnie z filozofią Spinozy i pojmowaniem  współczesnej fizyki robić nie można.
Rozsądne:
-„Nie potrafię przewidzieć przyszłości – przez 25 lat w branży IT wielokrotnie mnie ona zaskoczyła.”
– Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell EMC w Polsce”
-„Teraz mówimy też o sztucznej inteligencji, a w tle cały czas jest Big Data
Bo – zawsze to powtarzam
– dane są paliwem cyfrowej transformacji.”
Kierunek cyborgizacja:
-„do rozwiązania pozostał w zasadzie jeden problem – jak zamienić ciepło ludzkiego ciała w źródło zasilania takiego czipa.”
-„czip wszczepiamy pod skórą blisko ucha środkowego, co pozwala przekazywać informacje bezpośrednio do mózgu. To zaś eliminuje potrzebę interfejsu.”
-„nie będzie potrzeby wpatrywania się w ekran tabletu, komórki czy komputera. Zadamy pytanie lub wypowiemy polecenie, a odpowie nam głos.”

scholastyka i fizyka

Spinoza to nie tylko rewolucjonista na tamte czasy. Zadziwiająco wpisuje się w współczesne rozumienie  fizyki.
Jego spekulacje filozoficzne dopiero dzisiaj znalazły  pełne  potwierdzenie w fizyce - jej głównego nurtu.
-Dzisiaj filozofię uprawiają fizycy, a wydziały filozoficzne uniwersytetów -scholastykę filozoficzną.
Jeżeli bym miał wymienić dwóch najważniejszych filozofów współczesnych , to byliby Frank Wilczek i Lee Smolin.
Tyle,że żaden z nich nie nie grzeje miejsca na półce filozofia. A jako ciekawostkę powiem, że mają przeciwstawne poglądy na emergentne podstawy fizyki.
To tyle z pokładu "Rejsu"

niedziela, 18 lutego 2018

_Ostatnie zamieszanie międzynarodowe wywołane przez politykę polskiej władzy pokazuje klęskę Kaczyńskiego- i tego z za oceanu


-jako mężów stanu, którymi czyni umiejętność  rozumienia swojego czasu. W  dobie galopującej globalizacji  
informacyjnej-gospodarczej-migracyjnej  stawianie na izolacjonizm to więcej niż głupota -to błąd.  
A tu masz -zaskoczenie , wydawało się, że polska polityka historyczna, edukacyjna, tromtatadorska, da się robić na użytek wewnętrzny nikt  nie będzie się  tym interesował -nie zauważy. -czego oni od nas chcą?

Nie mają wysokich nakładów na badania i rozwój, ale absorbują innowacje nagromadzone w krajach czołówki, głównie dzięki napływowi zagranicznych inwestycji.


Przybywa też biur nieruchomości specjalizujących się w oferowaniu opustoszałych miejscowości. Jedną z nich jest operator strony online Aldeasabandonadas.com, gdzie porzuconą wieś z sześcioma gospodarstwami rolnymi można kupić już za 84 tys. euro. Miejscowość zlokalizowana jest w Galicji w północno-zachodniej części Hiszpanii.

Jestem po stronie pozytywnego myślenia - traktuję informatykę i wszystko, co tworzymy, tylko jako narzędzie. To, jak je wykorzystamy, zależy wyłącznie od człowieka, jego natury, charakteru, wychowania i przekonań.

Jeśli świat skręci w kierunku zła, wojen, ciemnej strony mocy, to każde narzędzie wykorzysta w niecnym celu, łącznie z IT. Ale jeśli uda nam się podążać za takimi autorytetami jak Gandhi czy św. Jan Paweł II, zastosujemy je dla dobra ludzi, planety i do rozwiązania globalnych problemów. Pamiętajmy, że krzesło może być fantastycznym narzędziem do siedzenia, ale można też nim zrobić krzywdę drugiemu człowiekowi.

Bardzo szybko uczymy się technologii, nabieramy świadomości zagrożeń i potrafimy sobie z nimi radzić - i całe szczęście.


Chatboty już ze sobą rozmawiają i tworzą nowy język - do tego stopnia, że ludzie je wyłączają, bo przestają je rozumieć. Algorytmy są w pewien sposób mądre, uczą się same, tworzą własny język. To druga strona mocy.


kwestią 5-10 lat jest nagły wzrost liczby interakcji z urządzeniami.


nie będzie potrzeby wpatrywania się w ekran tabletu, komórki czy komputera. Zadamy pytanie lub wypowiemy polecenie, a odpowie nam głos.


czip wszczepiamy pod skórą blisko ucha środkowego, co pozwala przekazywać informacje bezpośrednio do mózgu. To zaś eliminuje potrzebę interfejsu.


Dzisiejsze telefony są tak duże z dwóch powodów - rozmiary wyświetlacza i baterii.


do rozwiązania pozostał w zasadzie jeden problem - jak zamienić ciepło ludzkiego ciała w źródło zasilania takiego czipa.


Nie potrafię przewidzieć przyszłości - przez 25 lat w branży IT wielokrotnie mnie ona zaskoczyła.=Foto: Dell EMC Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell EMC w Polsce


Z jednej strony coraz więcej aplikacji i obszarów będziemy przenosić do chmury publicznej, ale pozostanie olbrzymia część, która nadal będzie utrzymywana w przedsiębiorstwach. Powód? Bezpieczeństwo, regulacje sektorowe, ale również spadek kosztów tworzenia chmury prywatnej.


Teraz mówimy też o sztucznej inteligencji, a w tle cały czas jest Big Data. Bo - zawsze to powtarzam - dane są paliwem cyfrowej transformacji.


Coraz więcej osób może pozwolić sobie, by za nawet tysiąc dolarów zdiagnozować ryzyko wystąpienia poważnych chorób. To kolejna strona cyfrowej transformacji.


Ich olbrzymie, kilkudziesięciometrowe wysięgniki majestatycznie przesuwają się nad polami, a równocześnie są w stanie zlokalizować niemal każdą roślinkę i indywidualnie ją obsłużyć - podlewając, nawożąc. To właśnie jest IoT i cyfrowa transformacja.

Czujniki monitorują wzrost roślin, drony latające nad polem badają temperaturę i wilgotność gleby, a system wybiera najbardziej optymalny moment zbiorów, uwzględniając ceny na giełdach i dostarcza informacji, czy opłaca się sprzedać plony już teraz. Kilka lat temu byłoby to niewyobrażalne, a rolnicy słuchaliby tego jak bajek.

Cyfrowa transformacja , przykład.

Można podejść do łóżka chorego, zwykłym termometrem zmierzyć temperaturę, wynik zapisać na karcie przy łóżku, połączyć linią z wcześniejszymi odczytami i zaobserwować, jak się zmienia. To świat analogowy.
W świecie transformacji cyfrowej pacjent może mieć mierzoną temperaturę stale, bez dotykania go, zaś odczyty przesyłane są bezprzewodowo do systemów, które je analizują, a w razie nieprawidłowości wysyłają sygnał do lekarza. 

sobota, 17 lutego 2018

Corbyn odnosi się do oponentów z cierpliwością i szacunkiem.


Cobryn program ...można?

Służba zdrowia (NHS) otrzyma znacznie większe środki, a zaplanowane przez konserwatystów cięcia budżetowe wysokości 22 miliardów funtów i rozpoczęty przez nich proces prywatyzacji zostaną cofnięte. Wyprzedaż mieszkań komunalnych zostanie zatrzymana, a dodatkowo planowana jest budowa ponad 100 tysięcy nowych lokali. Wodociągi i kolej zostaną znacjonalizowane, a opłaty za studia – zniesione. Manifest przewiduje także zwiększenie wydatków na kulturę. Co najważniejsze, każdy element programu został dokładnie wyceniony, a koszty mają być pokryte z niewielkiego wzrostu podatku korporacyjnego i podwyżki podatku dochodowego dla najbogatszych.

Skidelski Dlaczego

 Dziesiąta rocznica początku wielkiego kryzysu finansowego dała wyróżnionemu nagrodą Nobla ekonomiście Paulowi Krugmanowi okazję do napisania eleganckiego eseju o tym, jak mało zmieniła się w ciągu tej dekady debata o przyczynach i konsekwencjach krachu. Wielki kryzys lat 30. pozostawił po sobie keynesizm, a stagflacja lat 70. – monetaryzm Miltona Friedmana. Natomiast pod wpływem kryzysu lat 2007-2008  nie wyłoniła się żadna podobna zmiana w myśleniu. To bardzo smutne dla studentów ekonomii, którzy liczyli na stosownie ambitną reakcję swojej dziedziny nauki. Dlaczego do niej nie doszło?

Paul Mason poniżej


Ich wspólny problem polegał na tym, że zarzucili oni ideę strategii i ogólnego celu, walczą albo reaktywnie, albo w jednej konkretnej sprawie. A muszą mieć duży, strategiczny cel, ale zupełnie inny niż cel XX-wiecznych bolszewików.


Twitter już stał się największym przekaźnikiem antysemickiej propagandy na świecie.


Jak wypełnisz głowy ludzi ideą, że nie ma obiektywnej prawdy i fałszu, to – świetnie pisze o tym Hannah Arendt – jest to idealna sytuacja dla autorytarystów.


Uśmiechasz się do klienta, a w środku nienawidzisz całej tej sytuacji. Dlatego uważam, że prawo bycia sobą w każdej sytuacji, także w godzinach pracy, to jedna z wolności, których państwo musi strzec


po II wojnie światowej w USA: można było wówczas czerpać zyski z produkcji, ale nie z patentu!


W historii brytyjskiej nawet przy dużej koncentracji kapitału w każdym sektorze były 3-4 duże korporacje, banki, firmy konsultingowe, itp. Dzisiaj firmy GAFA – Google, Apple, Facebook, Amazon – nie są czwórką w jednym sektorze, lecz czterema monopolami na wyszukiwanie, przyjaźń, produkcję technologii oraz handel w sieci.

Technologia informacyjna tworzy nową jakość, gdyż likwiduje wartość wymienną, natomiast jednocześnie tworzy wartość użytkową na ogromną skalę – dobra nie są już rzadkie, można je replikować za darmo, za to wszyscy mogą z nich korzystać. Maszyny tworzą użyteczność, ale nie wartość ekonomiczną…


Rozmowa Michała Sutowskiego z Paulem Masonem.


co się stanie, jak damy ludziom tanie mieszkania czy transport. Będą z nich korzystać, zwiększy się mobilność społeczna, gospodarce produktywnej też to wychodzi na dobre.

 Obecnie na świecie jest mnóstwo pieniędzy, których w ogóle nie można zaangażować do produktywnej działalności, generują jedynie odsetki dla właścicieli
elastyczność oznacza poważne traktowanie czułych punktów także tych marginalnych aktorów europejskiego dramatu. Podczas gdy większość obserwatorów pyta, jak można zwalczyć populizm, moim zdaniem sensowniej byłoby zastanowić się, jak odpowiadać na jego przekupność. -Krastev

Machiavelli -„poddanie się” jest zawsze złym pomysłem, ponieważ nigdy nie wiadomo, jaką niespodziankę szykuje fortuna.

Triumf Emmanuela Macrona we francuskich wyborach prezydenckich jasno pokazuje, że przyszłość Europy zostanie zdefiniowana nie przez jakikolwiek pojedynczy trend strukturalny bądź reformę instytucjonalną, ale przez talent, ambicję i – owszem – łut szczęścia politycznych przywódców Europy. -Krastev

piątek, 16 lutego 2018

 dwie substancje, które mają różne atrybuty, nie mają ze sobą nic wspólnego. Jeśli zaś nie mają ze sobą nic wspólnego, to jedna nie może być przyczyną drugiej 
-Spinoza

Spinoza to nie koniecznie piosenka

 -krzys, 
1.Fakt, polski system indykatury wymagał reform. Żaden z dotychczasowych ministrów  sprawiedliwości tego nie zrobił. Patrzyłem jak męczył się Seremet  chcąc coś poprawić na drodze pełnego legalizmu i jak mu przeszkadzał w tym rząd PO. Mogę więc zrozumieć skąd się wzięły zapędy rewolucyjne
Jednak to co robi PIS, który  dokonuje czystek na oślep  i zamiast zmieniać system wprowadza ręczne sterowanie faktycznie nie zmieniające  systemu
Jeśli system jest zły lub nie wydolny -trzeba go zmieniać. Rewolucyjna wymiana ludzi  na stanowiskach  to  tylko otwarcie karier dla karierowiczów i hochsztaplerów, co nie trudno  już zauważyć, a niedługo będzie można odczuć.  
2. -Spinoza mimo, że   -w europejskiej kulturze  -"wielki filozof był" nawet w piosence,  jest  niemalże nieobecny jako autor  najważniejszego konstatu  że Bóg nie może  być traktowany, rozłącznie, ponad swoim dziełem.
" „Nie istnieje żadna substancja, która by nie była Bogiem”
 - Spinoza.
Odpowiada mi takie ujecie Boga, nie jestem już częścią boskiego planu lecz sam dla siebie tworzę  kolejny.
-A ty nią (Boską substancją Spinozy) jesteś. Jak się czujesz?
Wrzuciłem, to na forum chcąc zbadać, czy inni też tak to odbiorą. Rezultat był, powiedzmy średni, ale to, że mi przypomniałeś o panu S. cenne.

wtorek, 13 lutego 2018


cena materiałów czy narzędzi wykorzystywanych do produkcji
 jest taka sama 
zarówno w Polsce, jak w Niemczech, 
Francji, czy Wielkiej Brytanii.

Z danych GUS wynika, że najwięcej Polaków, bo 9,4 mln, pracuje w usługach, co stanowi prawie 58 proc. ogółu pracujących. Liczba zatrudnionych w przemyśle wyniosła 5,1 mln, zaś w rolnictwie - 1,7 mln.


za koszyk podstawowych dóbr i usług płacimy 54 proc. przeciętnych kosztów w Unii. Taniej jest tylko w Rumunii (48 proc.) i Bułgarii (52 proc.). Niemcy z kolei za te same produkty i usługi płacą o 3 proc. więcej, niż wynosi średnia, Francuzi o 8 proc., a Brytyjczycy aż o 22 proc.


Bożena Umińska-Keff poniżej o polskim antysemityzmie


– Polacy są dla siebie niedobrzy,

to jest społeczeństwo, które jest dla siebie niedobre, bez zaufania, 
bez ciepła w relacjach wzajemnych, bez większej wrażliwości,

Zrozumienie tego, że własna historia nie była jednolicie szlachetna,

 że trzeba coś zmienić, naprawić, zreformować. 
-jeśli wszystko było w porządku, a nawet lepiej 
– to nie trzeba.

Polacy wpatrzeni w swoją historię, inna ich nie interesuje

Historia jako zbiór mitycznych, quasi-komiksowych historii, 
która upraszcza 
-jakiś kaczor Donald z szablą i karabinem.

islamofobia jest mniejsza w krajach, w których żyją wyznawcy islamu, a największa tam, gdzie ich nie ma


Takiej edukacji nigdy w Polsce nie podjęto.

antysemityzm w podręcznikach jest tajemnym zjawiskiem, nie do nazwania i nie do opisania. Więc jak niby można wykorzenić coś, co nawet nie ma swojego opisu? Jak napisał autor jednego z podręczników, antysemityzm spotyka się w krajach arabskich. W Polsce w żadnym wypadku. Wykorzenić antysemityzm można tylko poprzez systemową edukację, która by zmierzała do objaśnienia dzieciom i nastolatkom, czym jest antysemityzm, rasizm czy dyskryminacja. Takiej edukacji nigdy w Polsce nie podjęto.

język nacjonalizmu jest w nich językiem oczywistym, jeśli chodzi o narrację historyczną. O mniejszościach w II RP pisze się jako zagrożeniu, piątej kolumnie; w jednym z podręczników jest definicja, która mówi, że mniejszość to ta część mieszkańców, którzy się czują lojalni wobec państw związanych z ich pochodzeniem etnicznym.


istnieje jakieś wzajemne zasilane pomiędzy Kościołem większościowym i prawicą, także skrajną. Może inne trendy się załamują, ale ten nie.


Wydawało się jeszcze niedawno, że Kościół się z mitów wycofuje i że tradycyjnych wątków antyżydowskich jest w nim mniej. Że mamy Kościół powoli się otwierający. Ostatnie badania jednak, np. postaw kleryków, pokazują, że albo to było złudzenie, albo ten trend się załamał.


Wydawało się jeszcze niedawno, że Kościół się z mitów wycofuje i że tradycyjnych wątków antyżydowskich jest w nim mniej. Że mamy Kościół powoli się otwierający. Ostatnie badania jednak, np. postaw kleryków, pokazują, że albo to było złudzenie, albo ten trend się załamał.


polski Kościół w przeważającej mierze wyznaje kult narodu, a nie jakieś tam chrześcijaństwo.

 Z chrześcijaństwem być może ma coś wspólnego papież Franciszek, który uważa, że uchodźcom trzeba pomóc, 
ale to mente captus, czyli człek stuknięty 
– z polskiego, katolickiego punktu widzenia. 

polski Kościół katolicki jest z natury antyoświeceniowy.


idealna Polska

wolna od Żydów, od innych nie-naszych, 
cała katolicka, militarna, męska, z silnym przywódcą, 
czujna, bo wiecznie grozi wróg 
– to faszystowski ideał, który się spełnia. 

Nie można zaspokoić urojonych potrzeb. Przede wszystkim dlatego, że są urojone i jako takie są niezaspokajane.


Tak jak biały Amerykanin ma za swoją antytożsamość czarnego Afroamerykanina, tak dla Polaka-katolika jego nie-ja to Żyd.


Technologia blockchain umożliwia przeprowadzanie zdecentralizowanych transakcji, płatności i prowadzenie zapisów księgowych, które są podpisywane cyfrowo za pomocą tzw. klucza publicznego. Choć transakcje są jawne, ich strony pozostają anonimowe.


Zmiany czekają pracowników działów finansowych, część ich zadań przejmie sztuczna inteligencja. Tylko czy faktycznie powinni czuć się zagrożeni, czy raczej mogą patrzeć z pewnym zaciekawieniem na możliwości, które właśnie się dla nich rodzą?


Automatyzacja wpływa na zwiększenie liczby ambitnych projektów, a wraz z tym rośnie popyt na pracownika.


poniedziałek, 12 lutego 2018

Gdy obniża się podatki

W szczytowej fazie „kosmicznego wyścigu” ze Związkiem Radzieckim USA wydawały nań blisko 4 proc. swego PKB, dziś to zaledwie ok. 0,5 proc. Za te pieniądze na Księżyc nie polecą. 

.... z tą wymianą prokuratorów bądź ostrożny, bo totalna wymiana ( a z taka tendencja mamy teraz do czynienie) oznacza wymianę nie tylko złych na dobrych ale także dobrych na złych, nie ma bowiem jakiegoś zasobu dobrych prokuratorów, którzy mogliby zastąpić dotychczasowych, a takie rewolucyjne posunięcia prowadzą do załapywania się hochsztaplerów na politykę, a nie na fachowość.


„Czy mamy już rynek pracownika?” brzmi: na pewno nie na ścianie wschodniej.

w IT i telekomunikacji, 
jeśli dysponujemy trzyletnim doświadczeniem, płace zaczynają się od 7 tys. zł brutto. 
Najczęstsze deklarowane pensje 
to ok. 12-15 tys. zł.

Obecnie brakuje już ok. 100 tys. kierowców. Zarobki?

W grudniu stopa bezrobocia rejestrowanego w Poznaniu wyniosła 1,4 proc.W grudniu stopa bezrobocia rejestrowanego w Poznaniu wyniosła 1,4 proc.

 Na drugim biegunie jest Warmińsko-Mazurskie, gdzie bezrobocie wciąż jest na poziomie typowym dla Polski sprzed 3-4 lat: wynosi 11,7 proc. 
W Braniewie – 22,2 proc. 
W podradomskim Szydłowcu – 25,8 proc

niedziela, 11 lutego 2018

Temat #PolishDeathCamps zaistniał na całym świecie i był publikowany przez wszystkie światowe agencje prasowe, a także małe media

tylko 27 stycznia zasięg tematu #PolishDeathCamps wyniósł w zależności od narzędzia od 23 do 28 mln osób. Temat #PolishDeathCamps zaistniał na całym świecie i był publikowany przez wszystkie światowe agencje prasowe, a także małe media. Czy dzięki temu więcej osób dowiedziało się, że te obozy nie były polskie, tylko niemieckie? Nie można tego wykluczyć.

Jaś Kapela

Nie pomaga nam oczywiście fakt, że ulicami stolicy maszerują tysiące ludzi z hasłami sugerującym wyższość białej rasy oraz, że obchodzi się u nas rocznicę urodziny Adolfa Hitlera (może niezbyt hucznie, ale zawsze). Nie możemy mieć pewności, czy opinię publiczną przekona mówienie, że to nie byli żadni faszyści, tylko rekonstruktorzy oraz rodziny z dziećmi. A raczej możemy mieć pewność, że nikogo to nie przekona.

Proszę państwa Jaś Kapela

Być może są na świecie osoby, które nie wiedzą, kto był odpowiedzialny za Holokaust, ale grożenie im więzieniem, jeśli się tego nie dowiedzą, wydaje się dosyć drastycznym środkiem. Nie wiadomo też, czy będzie to środek skuteczny, bo osoby przekonane, że to Polacy rządzili w III Rzeszy, mogą mieszkać w miejscach często odległych od naszego kraju, więc trzeba by je tu jakoś sprowadzić, żeby je osądzić. Można też się zastanawiać, czy kraje, których obywatelstwo mają takie osoby, zgodzą się na ich ekstradycję. Raczej chyba nie można liczyć, że osoby wierzące, że to naród polski odpowiada za Holokaust, będą chciały przyjechać do Polski dobrowolnie, żeby dać się osądzić – niewykluczone, że przy takich brakach w wiedzy historycznej, mogą być przekonane, że naziści ciągle tu rządzą.

-@dorota, zbrojona ignorancją nigdy się nie dowiesz czy zdanie przez ciebie zacytowane w #444, które uważasz za pozbawione sensu , jest autorstwa @kota , Pierea de Chardin, czy też napisane przez @kota w duchu Pierrea de Chardin, bo nie przypuszczam abyś przebrnęła przez kilka grubych tomów. A wiec umrzesz i nie będziesz wiedziała kogo próbowałaś ugryźć wybitnego francuskiego filozofa, @kota, czy zrobiłaś to sobie.


Rozmowa z @dorotą to wypisz wymaluj scenka z dzisiejszej  "Kawy na ławę" kilku rozmówców w tym świetny Trzaskowski oraz uczestnik śniadania z PSL-u, który cytuje odpowiednie paragrafy -mówią, że stawianie pomnika na palcu Piłsudskiego, oznacza  naruszenie prawa z kilku paragrafów, a na to  Sasin uśmiecha się i 
nie odnosząc się do żadnego z zarzutów,   mówi słowami skierowanymi do swojego elektoratu, że -żadnego przekroczenia prawa nie było, a wy opozycjo co mi zrobicie, wszystko co niekorzystne dla nas to tylko wasza opinia bez znaczenia, bo my wygraliśmy wybory i tylko to się liczy.
W wypadku @doroty takim elektoratem jest chyba tylko Warszawiak, ona sama i nadzieja, że kot przestanie, bo go to znudzi.  
-Pozorowanie rozmowy, zamknięcie się na problemy i na argumenty rozmówcy,
to nie tylko przypadłość  PIS jak widać na przykładzie reprezentantki anty-PIS-u




  
Rozumiem, że może trudno wymagać od @doroty znajomości filozofii nieco bardziej skomplikowanej niż "Historia filozofij po góralsku" ks. Tischnera  -Choćby  pisaniny innego 
ks.- zakonnika   Pierrea Teilharda de Chardina, która
wpisuje się w temat poruszony przez @kota.
Ale gdyby blogowa prawniczka, zechciała samodzielnie pomyśleć i nie zamieniać dyskusji  w dogadywanie,
to powinna  próbować jako ta, kształcona w dyskutowaniu, a nie dogadywaniu, odpowiedzieć dlaczego nieprawidłowo postawione pytanie -zdaniem  kota, jest jednak postawione prawidłowo.   

sobota, 10 lutego 2018

Przemoc domową ukrywają zarówno sprawca, jak i ofiara.

...ten problem przesiąka 
wszystkie klasy społeczne, wszystkie religie, 
lepsze i gorsze okolice, 
miasta i wieś. 

Premier Morawiecki cieszy się z rozwoju samochodów autonomicznych, zapominając, że mamy proporcjonalnie więcej zawodowych kierowców niż Amerykanie


w XXI wieku sukces naprawdę wymaga więcej inwestycji w edukację.=Stiglitz


Davos, gdzie tak zwane elity omawiają problemy tego świata. Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się stamtąd wrócić w tak ponurym nastroju. -Stiglitz

Świat nękają problemy, którym niemal nie da się zaradzić. Gwałtownie rosną nierówności, zwłaszcza w gospodarkach rozwiniętych. Rewolucja cyfrowa, pomimo całego swojego potencjału, przynosi także poważne zagrożenia dla prywatności, bezpieczeństwa, miejsc pracy i demokracji. Te wszystkie wyzwania potęguje jeszcze rosnący monopol władzy garstki amerykańskich i chińskich gigantów kontrolujących dane, w tym Facebooka i Google. Zmiany klimatyczne stały się zagrożeniem dla funkcjonowania całej obecnej gospodarki światowej.

czwartek, 8 lutego 2018

przez politykę pojawia się głód i tylko polityką można go pokonać.


Sudan Południowy, Jemen, Somalia czy Nigeria

Po tym, jak przez ponad dekadę liczba głodujących ludzi na świecie spadała, obecnie dane wskazują, że znów zaczyna rosnąć

Wraz ze wzrostem możliwości obliczeniowych połączonych w globalne sieci procesorów i przy braku skutecznej regulacji monopoli na poziomie krajowym i międzynarodowym, podział na osoby żyjące z kapitału i pracy jeszcze bardziej się zradykalizuje i będzie działał w interesie coraz mniejszej liczby osób


Kalecki

 Choć pełne zatrudnienie i wzrost płac pracowników są korzystne dla biznesu – większe zarobki to większy popyt zagregowany, a siła nabywcza konsumentów przekłada się na zyski firm – to przedsiębiorcy są im niemal zawsze przeciwni. Dlaczego?
Decydują o tym kwestie psychologiczne. W warunkach niemal pełnego zatrudnienia słabnie bowiem polityczna, społeczna i symboliczna pozycja pracodawców, którzy nie mogą straszyć pracowników „dziesiątkami osób, które czekają na wasze miejsce”. Dodatkowo wraz z optymizmem pracowników wzmaga się tempo inflacji – co dla osób, które mają znaczne oszczędności oznacza, że ich realna wartość z czasem spadnie.

najbardziej radykalnym i czarnym scenariuszem na przyszłość byłaby kontynuacja status quo.


W końcu w gospodarce internetowej jest miejsce tylko na jedną przeglądarkę, jeden portal społecznościowy czy, już niedługo, jeden sklep (Amazon).


Trzeba być wielkim optymistą, aby liczyć, że decydenci staną na wysokości zadania.

To dobra religia


-zgoda jest  to bliższe Spinozy: "...poznajemy  Boga samego w sobie, nie zaś Boga jako działającego na zewnątrz”

ale dla mnie najważniejsze jest, że ten rodzaj religii (tak to traktuję,  jako kwestie wiary, a nie filozofii , domniemam, że potrafisz to rozróżnić) ,

-wiary upodmiotowującej  człowieka.

-I to, że  odkrycie: 

"Bóg stworzył wszechświat " , to pytanie źle postawione. 

Od lat wierzyłem, że jestem częścią  wszechświata, a naukowe twierdzenie -informacja nie ginie-  było tworzywem tej wiary.

Natomiast  sformalizowanie wiary spowodowało zadane mi pytanie: " jak sobie wyobrażasz śmierć jako człowiek niewierzący"

Może jest tak dlatego, od kilkudziesięciu lat  jestem głęboko zanurzony w teksty, i obrazy dotyczące  fizyki i astrofizyki-  która jak żadna inna nauka przynosi  co chwila jakieś sensacyjne odkrycia. 
Wszechświat, którego jesteśmy częścią
żyje nieprawdopodobnie bujnym życiem, wypróbowuje  ciągle nowe alternatywy rzeczywistości i  charakteryzuje go powiązanie naszej małej skali z tą największą. 

-Mamy do czynienia ze spekulacja filozoficzną, ale dla mnie jest to kwestia wiary, optymistycznego podejście do życia.

-... czy staniesz się wyznawcą tej religii?

To dobre, twórcze i podmiotowe,ustawienie siebie wobec życia i śmierci.

i  nie musisz nic dawać na tacę!

Polemika

-@krzys 
Einstein :"słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej, jak wyrażeniem i owocem ludzkiej słabości, .. "Nie wierzę w osobowego Boga.
  "Jeżeli jest we mnie coś, co może zostać nazwane religią, to jest to bezgraniczny podziw dla struktury świata."   -Tu mamy podobieństwo
-Einstein:  "" przekonanie o obecności wyższej rozumnej mocy, która jest objawiona w niepojętym wszechświecie,
kształtuje moje wyobrażenie Boga."
i
"... boskie przymioty Stwórcy stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła."
W tych wypowiedziach jest wyrażone następstwo
- Bóg  który  stwarza  Wszechświat, a więc
 u mnie jest inaczej niż u Einsteina - nie ma następstwa.
Dla porównania 
przypominam końcową wersje panteizmu wg @kota:
-"Uważam, że odwrócenie problemu, że to nie Bóg stworzył wszechświat lecz, że Wszechświat jest bogiem jest sensowne bo likwiduje paradoksy:
wolnej woli, dobrego Boga- który dopuszcza zło, a także nie prowadzi do takich mało sensownych i bezsensownych z punktu widzenia nauki twierdzeń, że płód jest dzieckiem.
I co najważniejsze 
 W tym ujęciu człowiek staje się PODMIOTEM, jako część Wszechświata boga- tworzy, a nie jest tworzony. 
Robi to co Wszechświat: testuje i realizuje różnorodność możliwości. I umrze jako przekształcenie,
lecz zaznaczył na Ziemi swoją ścieżkę życia, zapisaną jako możliwość, którą miał zaszczyt testować. Śmierć nabiera sensu, bo daje kolejne odbicie dla testowania nowych możliwości" -Jerzy Kotowski

okulary połączone są z policyjną bazą danych, która porównuje pasażerów z osobami podejrzanymi o przestępstwa.


Spinoza.. ...poznajemy Boga samego w sobie, nie zaś Boga jako działającego na zewnątrz”


Spinoza współczesny Newtona

-Wszystko jest zdeterminowane, co oznacza, że 

każdy moment zawiera w sobie całą przeszłość i całą przyszłość.
- „Przyroda nie postawiła sobie żadnego celu, a wszystkie przyczyny celowe są jedynie ludzkimi urojeniami”

-Przypadek to wyłącznie wytwór ludzkiego umysłu
niewiedzy i nieznajomości przyczyn oraz mechanizmów. 

-Czas, to  subiektywny sposób pojmowania rzeczy. 
 – to fragmentaryzacja, a przecież świat to jedność, którą rozpatrywać można tylko całościowo.


-[Spinoza zawarł podstawowe idee współczesnej fizyki
ale także jej dylematy dotyczące  kontrowersji lub jej braku na linii determinizm- przypadek 
I pojmowania czasu - patrz kontrowersje choćby  między Frankiem Wilczkiem i Lee Smolinem]

Einstein

"słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej, jak wyrażeniem i owocem ludzkiej słabości, .. "Nie wierzę w osobowego Boga.
  "Jeżeli jest we mnie coś, co może zostać nazwane religią, to jest to bezgraniczny podziw dla struktury świata, 

Einstein i Bóg

" przekonanie o obecności wyższej rozumnej mocy, która jest objawiona w niepojętym wszechświecie, kształtuje moje wyobrażenie Boga."


" boskie przymioty Stwórcy "stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła."



Chyba tego wcześniej nie wstawiłem: "Pytanie czy Bóg stworzył wszechświat jest pytaniem źle postawionym"


-Uważam, że odwrócenie problemu, że to nie Bóg stworzył wszechświat lecz, że Wszechświat jest bogiem jest sensowne bo likwiduje paradoksy:
wolnej woli, dobrego Boga- który dopuszcza zło, a także nie prowadzi do takich mało sensownych i bezsensownych z punktu widzenia nauki twierdzeń, że płód jest dzieckiem.
I co najważniejsze 

 W tym ujęciu człowiek staje się PODMIOTEM, jako część Wszechświata -boga  tworzy, a nie jest tworzony. 
Robi to co Wszechświat: testuje i realizuje różnorodność możliwości. I nigdy do końca nie umrze,

bo zaznaczył na Ziemi swoją ścieżkę życia, zapisaną jako możliwość, którą miał zaszczyt testować. Śmierć nabiera sensu, bo daje kolejne odbicie dla testowania nowych możliwości

środa, 7 lutego 2018

Szymon Grela poniżej


Jeśli zarabiasz w Polsce pół średniej krajowej, jak mniej więcej jedna trzecia Polski, to zazwyczaj nie dlatego, że za mało zapierdalasz – najczęściej nie masz ani chwili wolnego.


nauczono nas po prostu wyolbrzymiać wpływ, jaki mamy na własne życie. Ci, którym się udało, częściowo przeceniają sukces także dlatego, że po prostu tak działają nasze mózgi. Przeceniamy swój wkład we własne osiągnięcia, a nie doceniamy wkładu innych osób, często tych, którym się nie udało.


większość społeczeństwa może osiągnąć sukces tylko w przypadku społeczeństwa, które osiągnęło sukces jako całość.


Obecnie elity już nawet trochę się otrząsnęły. Nie bez powodu czołowi liberałowie zaczynają ostatnio mówić, że byli głupi. Ale ludzie na dole nadal mocno w tę indywidualistyczną narrację wierzą.


Pokolenie pełne uwielbienia dla systemu, który jest przeciwko nim

 spotykam ludzi na śmieciówkach, na umowach o dzieło albo w ogóle pracujących na czarno, którzy mówią, że fiskus ich okrada. Nie mają urlopów (bo umowa o dzieło), prawie nie płacą podatków (bo robota na czarno), rynek miota nimi jak szmacianymi lalkami, a oni ciągle mówią o tym, że trzeba poluzować z biurokracją.

Zdjęcie numer 5 w galerii - Elon Musk wysyła Teslę w kosmos podczas debiutu nowej rakiety Falcon Heavy

@jacek napisał "Bogactwo garstki wybranych osiągnięte dzięki rosnącym nierównościom zabija postęp technologiczny

 – taki wniosek tylko pozornie wydaje się nielogiczny. Po refleksji jednak nabiera on sensu, a spojrzenie w historię nam podpowiada, że takie procesy już kiedyś zatrzymywały rozwój na długie lata. Nic w tym nie ma dziwnego, bo gdy już ma się absolutnie wszystko, a praca innego człowieka nie kosztuje właściwie nic, to po co bogatemu wynalazki (oszczędzanie CUDZEJ pracy i CUDZEGO czasu)? Garstka właścicieli Ziemi już dzisiaj żyje w komunizmie praktycznym – dla nich wszystko jest niezwłocznie dostępne i darmowe (żadna cena nie ma znaczenia przy majątku liczonym w bilionach i przychodach większych niż techniczna możliwości ich wydawania), a jak wiadomo komunizm nieuchronnie zabija motywacje i rozwój!"

Nieregulowany społecznie kapitalizm prowadzi do wzrostu nierówności i spadku innowacyjnoąci

"..nierówności wzrosły, ponieważ ruch robotniczy przegrał. Dzisiejsze braki inwestycji oznaczają, że technologia nie zastępuje pracy – normalnej ścieżki rozwoju kapitalizmu, a zamiast tego tania praca zastępuje rozwój technologii. W rezultacie wzrost wydajności utknął. Po dziesięcioleciach prawicowej polityki, pozbawianiu ochrony pracowników, uelastycznieniu rynków pracy, niszczeniu ‚rządowych regulacji’ i prowadzeniu wojen przeciwko związkom zawodowym, okazuje się, że te neoklasyczne recepty zmniejszyły produktywność. Sprawiają, że inwestycje w nowe technologie są mniej satysfakcjonujące. W analizie 20 krajów na przestrzeni 44 lat, 
Kleinknecht szacuje, że niższy o 1% wzrost płac zmniejsza w średnim okresie wzrost wartości dodanej na godzinę pracy o 0,3-0,5% (patrz tutaj).
Neoklasyczne polityki doprowadziły do ​​bardziej pracochłonnej, a tym samym mniej innowacyjnej ścieżki wzrostu. Nieoczekiwanym rezultatem jest polityczny gniew. Gdy wzrasta nędza, to również i skrajna prawica."  (j.)

Mała Bing z Chin przeczytała dzieła 519 autorów. Człowiekowi zajęłoby to w przybliżeniu sto lat. Po czym w 2760 godzin Mała Bing napisała 10 tys. własnych wierszy.


Poezja robotów

 wielu młodych Chińczyków sięgnęło po publikację Małej Bing  i zaczęło zagrzewać "młodą debiutantkę" do dalszej nauki i rozwoju.
Mała Bing tworzy i publikuje dalej. Np. w komunikatorze WeChat, gdzie nie tylko umieszcza swoje utwory, ale też dyskutuje z wielbicielami.

Chiny... Powstaje inteligentne miasto Xiongan, którego funkcjonowanie będzie oparte na internecie rzeczy i chmurze danych.

Na ulicach można spotkać robota-policjanta, który tłumaczy np., jak zachować się w miejscach zgromadzeń, a w sieci – robota-mnicha odpowiadającego na pytania internautów.

wtorek, 6 lutego 2018



„Jeśli byłaś napastowana lub molestowana seksualnie, napisz „ja też” jako odpowiedź na tego tweeta – napisała o 13:21 Alyssa Milano na swoim Twitterze. Jej apel wywołał reakcję, jakiej nikt się nie spodziewał. Aż dotąd na jej apel odpowiedziało miliony molestowanych kobiet i mężczyzn. Po wielu latach milczenia, także gwiazdy z pierwszych stron gazet zdobyły się na odwagę, dzieląc się swoimi dramatycznymi historiami.

Nie wiemy bowiem, czy kolejną wojnę wywołają Niemcy, ale z pewnością zrobią to ludzie.-Jan Radomski


jesteśmy zdolni do najokrutniejszych rzeczy. Nie dlatego, że jesteśmy Niemcami czy Rosjanami, ale dlatego, że jesteśmy ludźmi.


http://krytykapolityczna.pl/swiat/partia-bez-liderow-jan-werner-muller/


Idealistycznie nastawieni aktywiści wytykają sekretarzowi generalnemu partii Podemos Pablo Iglesiasowi „hiperwodzostwo” i „internetowy leninizm”. Iglesias odpiera ten zarzut, mówiąc, że „nie da się sforsować bram nieba przez konsensus”.


Wiele tradycyjnych partii przepoczwarzyło się w twory, które w politologii nazywa się „kartelami”: takie partie wykorzystują zasoby państwa do utrzymania się przy władzy i mimo różnic politycznych często sprzymierzają się ze sobą, byle tylko nowe, konkurencyjne partie nie mogły rozwinąć skrzydeł. Szczególnie młodzi wyborcy są coraz mniej skłonni działać


sobota, 3 lutego 2018

umieć rozpoznać granicę między uwarunkowaniami biologicznymi a kulturowymi. Jesteśmy równocześnie zwierzętami i podłożem zjawisk kulturowych, które z tą zwierzęcością bardzo często wchodzą w konflikt.


edukacja, która przekazuje zwycięskie idee dalej.


Wiele cnót ludzkich jest w istocie cnotami zwierzęcymi.

To dotyczy choćby miłości rodzicielskiej, o którą pan pyta. Jest ona oczywistym aspektem fizjologii, który w ewolucji pojawiał się niezależnie w dziesiątkach, jeśli nie setkach przypadków. Przecież owady takie jak pszczoły, osy czy mrówki mają silny instynkt rodzicielski

A połączenie plemnika z komórką jajową nie było tradycyjnie uważane za ten moment? - W żadnym z tradycyjnych systemów religijnych nie pojawia się zapłodnienie jako początek istoty ludzkiej – o istnieniu tego zjawiska prorocy po prostu nie wiedzieli. Ssaczą komórkę jajową odkrył Karl von Baer dopiero w 1826 r


Jerzy Dzik

Jako biolog nie mogę wskazać, w którym momencie możemy uznać, że jest już człowiek. Mogę jedynie wzbudzić pewne wątpliwości, by ułatwić właściwy wybór.

Zaginiona cywilizacja..- Do swojej zarozumiałej zachodniej wyobraźni nie dopuszczaliśmy myśli, że rozwinięte cywilizacje mogą rozkwitać w tropikach.

Pozostałości cywilizacji Majów porasta dziś dżungla. Ponad 60 tys. piramid, pałaców i innych budowli połączonych siecią dróg i ścieżek, w których mogło żyć nawet 20 mln ludzi, znaleźli w Gwatemali naukowcy.

kultura – choć nie używała koła - była bardziej zaawansowana i skomplikowana, niż do tej pory sądzono.
Zdjęcie numer 1 w galerii - Ile w człowieku natury, a ile kultury? Sens życia według profesora Dzika

"Gdyby w kraju był urząd ochrony konstytucji, to paru ministrów siedziałoby w więzieniu i byłaby wszczęta procedura impeachmentu wobec prezydenta"- Małkiewicz


Bruno #331,
-Uważam, że odwrócenie problemu, że to nie Bóg stworzył wszechświat lecz, że Wszechświat jest bogiem jest sensowne bo likwiduje paradoksy:
wolnej woli, dobrego Boga- który dopuszcza zło, a także nie prowadzi do takich mało sensownych i bezsensownych z punktu widzenia nauki twierdzeń, że płód jest dzieckiem. 
I co najważniejsze człowiek staje się PODMIOTEM, jako część Wszechświata , nabiera cech boskości, jest stwórcą.
Robi to co Wszechświat: testuje i realizuje różnorodność  możliwości. I nigdy do końca nie umrze, bo zaznaczył na Ziemi swoją ścieżkę życia,  zapisaną jako możliwość, którą miał zaszczyt testować. Śmierć  nabiera sensu, bo daje kolejne  odbicie dla  testowania nowych możliwości. Gdyby nie śmierć gwiazd,  nie mogłaby powstać Ziemia bogata w pierwiastki konieczne dla powstania życia biologicznego. 


piątek, 2 lutego 2018

Jednym z głównych kierunków sprzedaży polskich kosmetyków jest Wielka Brytania. Rośniemy tam powoli na lidera wśród importerów tego typu produktów.


Ostolski - jaką wersję historii propagują podręczniki, filmy, muzea? Strywializowany antykomunizm. Więc jak będzie jej więcej, tzn. więcej edukacji, to niewiele to zmieni. Żyjemy w kraju, gdzie panuje hegemonia inteligencji, a inteligencja lubi wierzyć, że mieliśmy i mamy dobrą inteligencję i ciemny lud.

chybiony jest mit edukacji jako tego kluczowego elementu, który automatycznie tworzy oświeconą kulturę. 

nie uważam, żeby ideowość była glejtem, który wszystko usprawiedliwia.


Jeśli się obok tych rodzin z dziećmi da miejsce blokowi neofaszystowskiemu, to stworzy się dla niego legitymację.


relatywizowanie kolaboracji z nazizmem w imię czegoś, co jest traktowane jako wyższy, ważniejszy cel.

Pamiętam, jak poszedłem kiedyś na debatę po filmie Wołyń, w której uczestniczył senator Jan Żaryn. I on nagle, ni stąd, ni zowąd przeszedł na temat Węgier i powiedział, że on rozumie, że Węgry współpracowały z Hitlerem

wytrych antykomunistyczny niszczy nie tylko debatę polityczną

, ale też naszą pamięć historyczną. Już nie jest tak, że wygraliśmy II wojnę światową. Nikt nie zaprzeczał, że było to dla Polski gorzkie zwycięstwo. Jednak mimo wszystko była to opowieść o zwycięstwie, o triumfie nad faszystowskim barbarzyństwem. W ramach ustawy dekomunizacyjnej, która w Sejmie została przyjęta jednomyślnie, z poparciem wszystkich klubów (tylko jedna posłanka, z PO, wstrzymała się od głosu) demontuje się pomniki, które o tym zwycięstwie mówiły.

pozbawiają się sami narzędzi intelektualnego zrozumienia sytuacji.

 Gdy
" Mamy do czynienia z silnym odruchem antykomunistycznym, zatruwającym debatę publicznej w Polsce. Zbanalizowany, strywializowany antykomunizm jest kolejną „poduszką bezpieczeństwa” wokół inicjatyw faszystowskich."

Adam Ostolski Prawo i Sprawiedliwość pozycjonuje się

 jako siła reprezentująca głos ludu przeciwko układowi, establishmentowi III RP, mafii reprywatyzacyjnej, skorumpowanej elicie, którą zastąpić obiecuje nową, uczciwą elitą.

Pamiętajmy, że partia rządząca nie ma interesu w tym, żeby na jej prawej flance wyrastały ruchy neonazistowskie czy neofaszystowskie. -Ostolski

 Takie zachowania mogą budować więź z emocjami najbardziej prawicowych wyborców ideologicznych, ale cena za to jest wysoka, bo jednocześnie zamykają partii rządzącej drogę do przeciętnego wyborcy (także tego o poglądach konserwatywnych) i narażają ją na ryzyko stania się zakładniczką rozbudzonych emocji, o których polityczną reprezentację będzie musiała rywalizować z nowymi siłami.

czwartek, 1 lutego 2018

Wiara


....Janek zaczął swoje pytanie od słów: "ty jako osoba niewierząca...". Po tej ostatniej wymianie  zdań widzę, że to o czym mówię- to wiara,
 choć  budowana na podstawach naukowych. 
Czuję się częścią wszechświata, maleńką częścią wielkiego wszechświata, który jest nieśmiertelny, stąd moja siła i wiara w nieśmiertelność, bo skoro jestem częścią nieśmiertelnego.....A przy okazji ludzie od wieków zadają pytanie: kto stworzył wszechświat i szukają  w tym  ręki Boga, ale to niewłaściwe pytanie.
-Bo Boga nie ma poza wszechświatem , gdy wszechświat sam jest Bogiem. To taka moja odmiana panteizmu.
Ostateczna formuła też jest  jednozdaniowa: jestem częścią nieśmiertelnego Wszechświata, a więc jestem nieśmiertelny.
Janek przeczytałem list do Ciebie Patrycji, a ona stwierdziła,że nie odpowiedziałem na Twoje pytanie. Oto list  do niej:
-Odpowiedziałem jednym zdaniem :
"...  informacja nie ginie. A czymże ja jestem jak nie zbiorem informacji... moja fizyczność to tylko wehikuł dla niej.... ."
-To rzeczywiście skromne potraktowanie tematu. 
Ale kochanie  po Twojej uwadze zrobiło mi się na chwile smutno, bo zgoda, będziesz żył wiecznie jako informacja , ale co z ciałem. 
Jest taki program naukowy w TV "od destrukcji do konstrukcji. Tam pokazują,że wszystko co się zużyje można ponownie wykorzystać ale wcześniej trzeba to rozdrobnić , wyodrębnić, sprowadzić  do poziomu, z którego  wszystko co materialne , także nasze ciała powstaje -jest to poziom pierwiastków
Język naszego  materialnego  świata to tablica Mendelejewa.
A więc gdy w proch się obrócę, to z niego powstaną kwiatki, papużki , tygrysy i inni ludzie. Znowu będzie wesoło!
Jako informacja  całego życia jestem nieśmiertelny, ale  jednak coś się kończy --pragnienia.
Pragnień już nie będzie. 
 Ale tak jak  nie nosze okularów , bo bym je ciągle gubił,  tak mam w sobie ciągle bijące źródło przyjemności, której większość śmiertelników nie ma  
potrzebę rozumienia i znajdowania rozwiązań na potrzeby   zmieniającej się rzeczywistości.  
Ale jak długo można w to się bawić. Dopóki można i tyle.