-Ależ tak kapitalizm jest po to aby zarabiać za wszelką cenę.Nieporozumienie bierze się stąd,że mówi się o dobrym lub złym kapitalizmie, a czegoś takiego nie ma.
Kapitalizm ma wprawdzie różne oblicza, ale to zależy od warunków w jakich przyszło mu działać, ale jest ciągle tym samym kapitalizmem w każdych warunkach.
Cel ma zawsze ten sam: zysk za wszelką cenę, nawet prowadzący do samozniszczenia. Weź ostatni Kryzys: czy mądrzy, inteligentni ludzie( w Ameryce także gromada ekonomicznych laureatów Nobla) nie wiedzieli,że nadchodzi? Lepiej, czy gdyby byli go pewni zachowywali by się inaczej? Nie, nic by nie zmienili.
Robili to co musieli, bo taka jest logika zysku, gdy inni zarabiają ( a zarabiali wszyscy uczestnicy gry w bankę hipoteczną), to każdy grający w tę grę, nie może sobie pozwolić na to aby się wstrzymać.A jeżeli jakiś prezes by próbował, to by został wylany przez Walne, jako ten, który przeszkadza innym zarabiać.
Dlatego kapitalizm najlepiej funkcjonuje w państwie, które ma inne cele niż tylko zysk o ile to państwo potrafi ten zysk zapewnić. Państwo, które w centrum uwagi stawia nie zysk, lecz jego dystrybucje i bezpieczeństwo socjalne obywateli,
mimo biadolenia, że podatki to kradzież. Czy nie dziwiło ciebie jak bardzo uciemiężeni , restrykcjonowani są kapitaliści w Chinach? I znoszą to pokornie, bo interes tam się kręci. I nie tylko chodzi o niskie koszty pracy, które szybko w Chinach rosną, ale o ogromny popyt tamtego i światowego rynku na towary stamtąd. W momencie gdy państwo zostaje zdominowane przez logikę kapitału kapitalizm dąży do destrukcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz