Krok 2. Sprawdź historię pojazdu
Podstawą informacji o aucie powinna być jego historia. Sprawdzając historię pojazdu otrzymamy szczegółowe informacje m.in. na temat stanu technicznego pojazdu, informację o liczbie właścicieli oraz dane techniczne takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa.
Do sprawdzenia historii ogólnodostępnej bazie historiapojazdu.gov.pl potrzebne są: numer rejestracyjny pojazdu, data pierwszej rejestracji pojazdu oraz numer VIN - jest to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta. W portalach udostępniających raporty płatne wystarczy sam VIN. Powyższe dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Można je otrzymać także od właściciela lub sprzedawcy. Także wiarygodne ogłoszenia powinny zawierać takie informacje. Z taka wiedzą możemy śmiało jechać na oględziny naszego auta i skonfrontować nasza wiedzę z wiedza sprzedawcy.
Krok 3. Miej ograniczone zaufanie
W żadnym wypadku nie chodzi o to by nie wierzyć każdemu ogłoszeniu, które się przeczyta, a sprzedawcę traktować jak oszusta. Chodzi o to by sprawdzić auto jeszcze w dodatkowy sposób. A możliwości jest kilka. Za zgodą sprzedawcy możemy zabrać pojazd na stację diagnostyczną, gdzie niezależni mechanicy sprawdzą stan techniczny i potwierdzą lub nie, informacje z ogłoszenia.
Skorzystajmy także z jazdy próbnej. Podczas jazdy to ty prowadzisz auto, a nie sprzedawca. Jazda próbna, aby dała ci jakieś wyobrażenie o samochodzie, musi trwać co najmniej pół godziny i odbywać się w różnych warunkach drogowych tzn. na drodze asfaltowej i drodze brukowanej. Musisz mieć także możliwość sprawdzenia, jak auto przyspiesza na różnych biegach, jak hamuje i jak głośny jest silnik. Podczas jazdy próbnej nie włączaj radia, w ten sposób możesz wychwycić uszkodzenia a praca silnika będzie słyszalna. Sprawdź także czy auto jest poręczne, a przyciski i przełączniki działają poprawnie.
Krok 4. Uwaga na złotoustych
To, w jaki sposób komunikuje się z tobą sprzedawca, może być dla nas cenną informacją. Sprzedawcy chcą aby nasz zakup był przemyślany i żebyśmy mieli świadomość co kupujemy. Dlatego przeważnie proponują nam abyśmy dokładnie obejrzeli auto i skorzystali z jazdy próbnej.
Zdarzają się jednak i tacy, którzy wykorzystują naszą niewiedzę. Zachwalają auto nawet gdy ich informacje nie mają pokrycia w faktach. Starają się wywrzeć na nas presję, abyśmy mieli mniej czasu na dokładne przyjrzenie się autu. Na nasze uwagi odpowiadają lakonicznie, „że ten model tak ma”. Oczywiście nie można generalizować, ale warto o tym pamiętać.
Krok 5. Finał
Jeśli doszliśmy już do etapu w którym wybraliśmy poszukiwane przez nas auto, wszystkie informacje na jego temat mają pokrycie w faktach. Historia pojazdu sprawdzona, jazda testowa odbyta. Chcemy sfinalizować nasz zakup. Na to składają się dwie rzeczy: umowa kupna-sprzedaży oraz forma zapłaty.
Umowa powinna być zrozumiała dla wszystkich, powinna widnieć na niej cena oraz dane sprzedającego, które możemy zweryfikować np. z dowodem osobistym. Jeśli chodzi o zapłatę to najlepsza formą jest przelew w obecności sprzedającego. Wtedy mamy pewność że każda ze stron jest usatysfakcjonowana.
Z tym poradnikiem nie musisz się martwić o swój zakup. Chyba już nawet czujesz wiatr we włosach. Powodzenia!
i dyskutowania o niej
-wykluczające się nawzajem.:1) -„jak jest” i ……….
2) -„jak chcemy , bo tak uważamy -żeby było”.
Przystępując do dyskusji musimy wybrać (1) czy (2)
….(Gdzie siebie lokujesz ogif w(1) czy (2)..)
W sposobie pierwszym rygorystycznie obowiązuje zasada spójności ( musisz niestety pofatygować się do podręcznika logiki i poświecić trochę czasu na zrozumienie co ten termin oznacza i nauczyć się praktykować jego stosowanie).
Przystępnie tym zajmuje się Andrzej Dragan, gdy mówi, że
twierdzenie jest prawdziwe dopóki nie pokażą się nieodparte wątpliwości. Uzupełniłbym tę definicję tym, że tylko wtedy, gdy dotyczy obszaru, zakresu (zbioru), którego dotyczy.
-Gdy o rzeczywistości dyskutujemy na sposób (2) , odrzucając zasadę spójności, wówczas mamy pełną dowolność, opartą o przekonanie, że prawda nie istnieje. Wtedy mają miejsce racjonalizacje które różnią się „nieco”od nieodpartych argumentów -jak ten, gdy na pytanie -dlaczego podnosisz nogę na słowo portfel? pada odpowiedź: bo………, a w ogóle dlaczego zadajesz takie pytania?
Wniosek :
-Poddanie się rygorowi i rozumieniu prawdy wg AD jak w (1) oznacza, że będziesz szukał dziury w całym -W SWOICH twierdzeniach, a nie jak w (2) tylko u swojego rozmówcy.