Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 16 grudnia 2019

Noah Harari w eseju Why technology favors tyranny twierdzi, że konflikt między dyktaturą a demokracją można opisać jako konflikt efektywności przetwarzania informacji. Dwudziestowieczne dyktatury nie wytrzymały konkurencji dlatego, że obieg informacji był kosztowny i nieefektywny. Stąd ich niska innowacyjność skutkująca zapóźnieniem technologicznym, stąd też ogromne koszty budowy aparatu kontroli społeczeństwa (Harari, 2018). Internet oraz sztuczna inteligencja odwracają to równanie. Scentralizowana natura gromadzenia informacji w dyktaturze pozwala na dostęp do nieograniczonej ilości danych. Dokładnie to dzieje się w Chinach, gdzie poświęcono pojęcie prywatności danych na rzecz rozwoju algorytmów.

Noah Harari w eseju Why technology favors tyranny twierdzi, że konflikt między dyktaturą a demokracją można opisać jako konflikt efektywności przetwarzania informacji. Dwudziestowieczne dyktatury nie wytrzymały konkurencji dlatego, że obieg informacji był kosztowny i nieefektywny. Stąd ich niska innowacyjność skutkująca zapóźnieniem technologicznym, stąd też ogromne koszty budowy aparatu kontroli społeczeństwa (Harari, 2018).
Internet oraz sztuczna inteligencja odwracają to równanie. Scentralizowana natura gromadzenia informacji w dyktaturze pozwala na dostęp do nieograniczonej ilości danych. Dokładnie to dzieje się w Chinach, gdzie poświęcono pojęcie prywatności danych na rzecz rozwoju algorytmów.

Brak komentarzy: