Mariana Mazzucato
...w Dolinie Krzemowej rząd działa jako inwestor strategiczny za pośrednictwem zdecentralizowanej sieci publicznych instytucji: Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), NASA, program Small Business Innovation Research (SBIR) czy National Science Foundation. Sumy mogą przyprawiać o zawrót głowy, nie tylko w IT; ogromne kwoty trafiają też na badania medyczne i energetyczne. W 2011 r. amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) zainwestowały 31 mld dolarów w badania biomedyczne. Marcia Angell, profesor Harvard Medical School, dowiodła, że w ostatnich dekadach owo finansowanie odegrało kluczową rolę w opracowaniu najbardziej rewolucyjnych nowych leków. Dla części najbardziej innowacyjnych amerykańskich firm finansowanie z SBIR okazało się istotniejsze niż pieniądze z prywatnych funduszy venture capital.Przykłady spoza USA to Izrael, gdzie publiczny fundusz venture capital o nazwie Yozma finansuje wczesne etapy rozwoju najbardziej dynamicznych firm w tym kraju, czy Finlandia, gdzie publiczny fundusz innowacji Sitra finansował początki działalności Nokii. W Chinach państwowy bank rozwoju oferuje miliardy dolarów kredytów najbardziej innowacyjnym spółkom z Państwa Środka, m.in. Huawei czy Yingli Solar.
Tego rodzaju inwestycje publiczne są niezbędne, by tworzyć bądź kształtować nowe rynki. Rządowe inwestycje odegrały kluczową rolę w stworzeniu niemal wszystkich technologii, dzięki którym iPhone jest smartfonem: internetu, GPS, ekranów dotykowych czy rozpoznawaniu mowy, dzięki którym mogła powstać usługa Siri. W innych krajach z kolei sektor publiczny umożliwia tworzenie zielonych technologii.
jak każdy inny inwestor, państwo czasami będzie ponosić porażki. W istocie są one bardziej prawdopodobne, bo agendy rządowe często inwestują w obszary wysoce niepewne, gdzie prywatny kapitał wchodzi niechętnie. To oznacza, że organizacje publiczne muszą być w stanie podejmować ryzyko i uczyć się metodą prób i błędów.
.....rząd wspomógł niemal taką samą sumą Teslę, dzięki czemu spółka mogła opracować samochód elektryczny Tesla S, uważany za archetyp innowacji z Doliny Krzemowej.
Jeśli porażka jest nieuniknioną częścią zabawy w innowacje i jeśli rząd jest do tych innowacji niezbędny, to społeczeństwo musi wykazać się większą tolerancją na „porażki władz”. Ale w rzeczywistości każde potknięcie rządu spotyka się z publicznym oburzeniem – a sukces pomijany jest milczeniem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz