http://www.consilium.europa.eu/pl/policies/banking-union/single-rulebook/capital-requirements/
Instytucja finansowa musi dysponować taką ilością aktywów płynnych, by w warunkach skrajnych móc przez 30 dni pokrywać ich wypływ netto.
Ten „wskaźnik pokrycia wypływów netto” (LCR) – czyli ilość nieobciążonych wysokojakościowych aktywów względem gotówkowych wypływów netto przez 30 dni warunków skrajnych – zaczyna obowiązywać stopniowo: w roku 2015 wynosi 60%, i dopiero w roku 2018 osiągnie wartość 100%.
Minimalna ilość wymaganych aktywów płynnych powinna odpowiadać 25% wypływu.
Wymogi płynnościowe zostały wprowadzone (po początkowym okresie obserwacyjnym) w roku 2015. W roku 2016 Komisja Europejska zweryfikuje stan bieżący i zależnie od rozwoju sytuacji międzynarodowej zdecyduje, czy nie opóźnić wprowadzenia wskaźnika 100%.
W początkowym okresie obserwacyjnym, który rozpoczął się 1 stycznia 2015 r., banki muszą ujawnić swój wskaźnik dźwigni (czyli stosunek kapitału Tier 1 do średniej ogólnej skonsolidowanej sumy bilansowej). Wskaźnik ten informuje, jak dobrze bank jest przygotowany na sprostanie długoterminowym zobowiązaniom finansowym.
Bufor antycykliczny to narzędzie ostrożnościowe wprowadzone umową Bazylea III. Ma neutralizować wpływ cyklu gospodarczego na działalność kredytową banku.
Polega to na tym, że w czasach dobrej koniunktury (wzrostu akcji kredytowej) bank musi utrzymywać zapas kapitałowy (CET 1), by w czasach niekorzystnej koniunktury (gdy działalność gospodarcza słabnie, a nawet się kurczy) móc go przeznaczyć na utrzymanie akcji kredytowej dla gospodarki realnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz