W niedzielę 24 listopada Szwajcarzy głosowali w referendum w sprawie ograniczenia zarobków kadry menadżerskiej w stosunku 1:12.
Ograniczenie zarobków kadry kierowniczej nie ma polegać na wprowadzeniu stałego limitu wynagrodzenia, jak dzieje się to w przypadku płacy minimalnej, ale na umożliwieniu pracodawcy elastyczności
w określonych granicach.
Chcąc zwiększyć swoje wynagrodzenie, musiałby automatycznie podwyższyć wynagrodzenie swoich pracowników, tak żeby zmieścić się w założonej proporcji.
-Przykładem nagradzania finansowo niekompetencji
było spektakularne bankructwo szwajcarskich linii lotniczych Swissair w 2001 roku (obecne linie lotnicze Swiss należą do Lufthansy) – cała flota powietrzna wraz z pasażerami i personelem została uziemiona. Zarząd, mimo że wiedział o zbliżającym się bankructwie, tuż przed jego ogłoszeniem wypłacił sobie nagrody pieniężne.
Pomimo że Szwajcaria jest jednym z najbogatszych krajów na świecie, tak pod względem liczby zamożnych osób, jak i dochodu krajowego brutto per capita,
rozwarstwienie społeczne
jest tu czymś stosunkowo nowym.
jest tu czymś stosunkowo nowym.
Różnica pomiędzy średnią krajową a zarobkami menadżerów
w 1984 roku wynosiła 1 do 6.
w 1984 roku wynosiła 1 do 6.
w 1998 zwiększyła się do 1 do 14,
by w 2012 osiągnąć proporcję 1 do 93.
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/gospodarka/20131126/szwajcaria-ile-powinien-zarabiac-menadzer
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/gospodarka/20131126/szwajcaria-ile-powinien-zarabiac-menadzer
1 komentarz:
U nas też to powinno być ( związać płacę pracowników max z min , jak 12 do 1 w firmie ) , ale najpierw z powodu konieczności podwyższania płac , czyli wzbogacenia się konsumentów , klientów . Obecnie ktoś kto ma wyższą płacę od średniej i ma podwyżkę , to tej podwyżki nie przeznaczy na bieżącą konsumpcję , nie przeznaczy jej też na inwestycje produkcyjne , zaniesie do banku . Natomiast ktoś kto zarabia poniżej średniej , podwyżkę przeznaczy na bieżące potrzeby codzienne , zwiększy ilość pieniądza na rynku , a im więcej pieniądza w obiegu , tym więcej miejsc pracy , ale stare technologie należy wyeliminować , coś jak eliminowanie spalania węgla w Krakowie . Stare technologie zatruwają gospodarkę , ktoś kto mówi że nie stać go na 10 zł / godz. dla pracownika , nie powinien nikogo zatrudniać , a sam , sam może hobbystycznie pracować .
Prześlij komentarz