Szukaj na tym blogu

środa, 24 maja 2017

Polska specajlizacja

W połowie lat 90. jest pan więc kandydatem do Nobla, japońskie media czatują pod pana domem. A pan jedzie do Polski. Po co?

– Bo macie najlepsze na świecie monokryształy azotku galu, a one są najlepszym podłożem, na jakim można osadzać atomowe warstwy, z których powstają niebieskie LED-y i lasery.
– Przyjeżdżam stale do Polski, powodem są wasi naukowcy. Macie wspaniałą tradycję i jesteście mistrzami w hodowli kryształów. Jan Czochralski – wynalazca stosowanej dzisiaj powszechnie metody otrzymywania monokryształów krzemu – jest znany i cytowany na całym świecie. Wzrost monokryształów azotku galu zapoczątkował prof. Sylwester Porowski, a obecnie najlepszy w tej dziedzinie jest zespół dr. Roberta Dwilińskiego.

– Takie lasery to rewolucja w energooszczędnym oświetleniu miast, inteligentnych reflektorach samochodowych czy laserowej telewizji.Podłoża z azotku galu potrzebne są do produkcji kryształów do odtwarzaczy Blu-ray i konsoli do gier. Jednak coraz ważniejsze są LED-y i lasery do oświetlania domów i miast. A także inteligentne reflektory aut (precyzyjnie sterujące wiązką z częstotliwością do 5 tys. na sekundę, co umożliwi oświetlanie wybranych przeszkód na drodze) oraz projektory telewizji laserowej – na tyle miniaturowe, że można je będzie wbudować w najróżniejsze urządzenia, np. laptopy, telefony komórkowe, a w dalszej perspektywie nawet w zegarki. Każdy smartfon mógłby dysponować projektorem wyświetlającym wysokiej jakości obraz o przekątnej 50 cali! nadajniki Li-Fi, które dziesięciokrotnie przyśpieszą transfer danych internetowych.

Brak komentarzy: