Sachs: „kształtujący amerykańską politykę powinni nie tylko brać pod uwagę ryzyko związane z przejęciem broni masowego rażenia przez terrorystów – które rzekomo wynosiło właśnie jeden procent – ale także 99-procentowe ryzyko rozpętania wojny na podstawie błędnych założeń. Skupiając się tylko na jednoprocentowym zagrożeniu, Cheney (i nie on jeden) odciągnął uwagę opinii publicznej od znacznie bardziej prawdopodobnej możliwości, że wojna w Iraku będzie pozbawiona uzasadnienia i że doprowadzi do śmiertelnie poważnej destabilizacji Bliskiego Wschodu oraz globalnej polityki.”
Sachs mówi o „doktrynie jednego procenta”- Cheneya, że ubezpieczanie się przed możliwością poniesienia szkody szacowaną na 1% bez oglądania się na skutki takiego działania nie jest mądre. Przekonaliśmy się o tym w Iraku.
Chiny rozwijają swoją ekspansję handlowo-technologiczną na świecie głosząc doktrynę pokojową , która ma sprzyjać wolnemu handlowaniu.
Odrzucanie chińskiego 5G I tym podobne gesty nie wystarcza aby powstrzymać ekspansję Chin.
Mamy do wyboru, na bazie tej doktryny współpracować z Chinami odnosząc korzyści technologiczno -komparatywne i mieć wpływ na zachowanie Chińczyków poprzez kontakty handlowe. Nie lekceważąc możliwych zagrożeń, które zawsze w stosunkach międzynarodowych mogą się pojawić. Albo , no właśnie co ? Realnym powstrzymaniem w końcu pokojowej ekspansji Chin może być tylko próba zniszczenia Chin ze wszystkimi przewidywalnymi i nieprzewidywalnymi tego konsekwencjami .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz