Przed tobą sama otwiera się brama, w domu automatycznie zapala się światło, „coś” uruchamia piekarnik z jedzeniem w środku, a ekspres sam przygotowuje kawę. Przyjeżdżasz więc na gotowe, a w razie potrzeby wszystko kontrolujesz na odległość przez telefon komórkowy.
Urządzenia wykonawcze Fibaro dzielą się na trzy typy. Pierwsze, współpracują ze wszystkimi urządzeniami działającymi na zasadzie włącz-wyłącz, np. oświetlenie, furtka, ekspres do kawy. Inne służą do zmiany natężenia np. oświetlenia, czy nawiewu wentylatorów. Trzeci typ to urządzenia współpracujące ze wszystkimi instalacjami, które otwierają się i zamykają – rolety lub bramy garażowe.
Odpowiednikiem ludzkich zmysłów w wyposażeniu inteligentnego domu będą czujniki. Czujnik ruchu z wyglądu przypomina oko. Najprostsze jest zarządzanie oświetleniem – gdy ktoś wchodzi do pokoju, system może sam zapalić światło, gdy wychodzi – zgasić. A gdy czujnik natężenia światła wskaże, że zapada zmrok, „oko” wysyła sygnał do centrali, czyli „mózgu”, który podejmuje decyzję o automatycznym opuszczeniu rolet.
W ofercie Fibaro jest też czujnik zalania, który informuje o awarii w łazience, przesyłając wiadomość na telefon. Czujnik może być zintegrowany z automatycznym zaworem, który w takiej sytuacji odetnie dopływ wody, minimalizując ewentualne szkody.
Równie praktyczny jest czujnik dymu. Telefon zaalarmuje nas, gdy wykaże ryzyko pożaru.
Wszystkie urządzenia komunikują się między sobą bezprzewodowo, a centrala wysyła informacje przez internet np. w czasie gdy jesteśmy na plaży w Kołobrzegu. Dzięki tej komunikacji możemy np. otworzyć drzwi kurierowi by zostawił paczkę, a potem je zamknąć, oglądając zdarzenie na nagraniu online. Możemy nawet ustawić dom w tryb wakacyjnej symulacji obecności. System zapali wieczorem światło, spuści rolety. Potencjalny złodziej nie wie, że w domu nikogo nie ma.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz