Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 18 lutego 2013

Ciekawy wpis na stronie P.Kuczyńskiego


Hermes pisze:
@Hubert Piskorski 39

Zanim rzuci się rękawicę w dyskusji warto naprawdę warto zgłębić choć trochę elementarną wiedzę na temat funkcjonowania rynku kapitałowego i Banków Centralnych dostrzegając ogólny zarys globalnego systemu finansowego i korporacyjnego.
Pan skupia się na skali mikro obejmującej czubek własnego nosa i co najwyżej lokalne podwórko.
Wszystkie cytowane przez Pana teorie bazują na błędnych założeniach.

1 Natury ludzkiej

Świadomego racjonalnego wyboru,
Kooperacji w warunkach bezprawia

Tymczasem ludzie poza nielicznymi wyjątkami nie mają świadomości swoich zachowań ani konsekwencji płynących z tego co czynią. Można pracować na produkcji i nie ogarniać całości procesu, można pracować w dystrybucji i nie ogarniac logistyki, można być dyrektorem banku i nie wiedzieć jak działa system finansowy. Wystarczy czytać to co wyskoczy na monitorku i na bazie instrukcji odwalac robotę dopóki nie pojawi się bardziej skomplikowany problem.
Gdyby konsument zachowywał się świadomie nie byłoby bańki na akcjach rynku nieruchomości, gdyby potrafił kooperować nie byłoby sporów pracownik pracodawca, zatargów o miedzę majątek itd

2 Statycznej podaży pieniądza

To nie jest tak, że rząd jest winny bo drukuje. Rząd drukuje bo musi. System podaży pieniądza wynika z otoczenia zewnętrznego a nie odwrotnie. Rosnącej wydajności rosnącej populacji konieczności utrzymania obrotu w momencie skurczu kredytowego, zadłużenia konsumenta. To konsument decyduje o zadłużeniu panstwa a nie władza, która drukuje bo tak jej sie chce a gdyby nie drukowała to byloby dobrze.
Zasmucę Pana. Dzisiaj Keynes to za mało stimulusy muszą byc większe i obejmować nie tylko infrastrukturę aby gospodarka nie wróciła do barteru.
 

Brak komentarzy: