Banki komercyjne NIE POŻYCZAJĄ PIENIĄDZA Z REZERW. Pieniądz rezerw banków to pieniądz elektroniczny służący do rozliczeń MIĘDZYBANKOWYCH, to tylko zapisy na kontach banków komercyjnych w banku centralnym. Nie da się tego pieniądza pożyczyć żadnemu klientowi banku.
A nawet nie potrzeba, bo bank ZAWSZE kreuje nowy pieniądz udzielając kredytu. Gospodarka realna posługuje się właśnie TYM pieniądzem dłużnym, a nie pieniądzem rezerw banków.
Zbyt małe rezerwy mogą zablokować funkcjonowanie banków poprzez załamanie zaufania do wypłacalności innych banków i w efekcie zablokować system rozliczeń zleceń między bankami. Załamanie globalnego systemu bankowego natychmiast blokuje z kolei funkcjonowanie realnej gospodarki. Radykalne zwiększenie rezerw odblokowuje rynek MIĘDZYBANKOWY i to wszystko. Powyżej pewnego poziomu, czyli poziomu zapewniającego wszystkim bankom płynność, dalsze zwiększenie wielkości rezerw nic już nie daje. To oczywiste, bo tego pieniądza nie można przecież pożyczyć klientom. Na dokładkę jest to bezpieczne (nie inflacyjne), bo banki z tymi rezerwami nie mogą zrobić nic więcej, niż trzymać na koncie w banku centralnym albo ewentualnie zamieniać na inne aktywa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz