Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Środki pozyskiwane na rynku międzybankowym lub uzyskane od BC służą tylko do rozliczeń międzybankowych lub rozliczeń z bankiem centralnym. NIGDY nie pożycza się ich klientom, bo tego zwyczajnie nie da się zrobić.


Środki na rachunku klienta (tj. np. w wyniku udzielonego mu kredyty) stanowią zobowiązanie banku wobec klienta. Zobowiązanie to polega na obietnicy rozliczania jego zleceń do wysokości salda lub do wypłaty gotówki na żądanie, nic więcej.
Posiadane przez bank własne aktywa NIE służą do udzielania kredytów (nic z nich się nie „przelewa” ani nie „przenosi” na konto kredytobiorcy), ale ewentualnie do wykonywania ZLECONYCH przez klientów transakcji, w tym oczywiście także tych transakcji zleconych przez kredytobiorców w ramach NOWYCH środków wykreowanych przez bank na ich kontach.
Banki komercyjne wykonują jedynie SALDO rozliczeń – to stanowi istotę sprawy. Dlatego potrzebują posiadać płynne aktywa zaledwie w ułamku odpowiadającym ich zobowiązaniom (w tym udzielonym kredytom). Zrozumienie działania banku komercyjnego polega na dostrzeżeniu tego faktu, że bank może rozliczać swoje nowe zobowiązania nawet wtedy, gdy nie zmieniają się posiadane przez niego płynne środki w aktywach!! Nie musi mieć żadnych nowych rezerw, aby udzielić nowego kredytu. Nawet rezerwa obowiązkowa jest wymagana i obliczana post factum, a nie w chwili udzielania kredytu "-jacek (blog PK)

Brak komentarzy: