https://businessinsider.com.pl/gospodarka/prof-kolodko-polska-nie-ma-strategii-marnujemy-pieniadze-to-sie-zemsci/v75me3t
Szukaj na tym blogu
piątek, 28 marca 2025
poniedziałek, 24 marca 2025
Wielogłos
-Zacznijmy od mądrości Budzisza,
jeszcze niedawno wyrażającego jastrzębie opinie, przypomniał słowa Clausewitza: "wojna jest przedłużeniem polityki"
(szkoda, że politycy go -pomijają -także Machiavellego- i nie sięgają do ich ponadczasowego dorobku )
-I zrobił to pięknie, kojarząc przytoczone twierdzenie z zasadą fundamentalną bytu państwowego: interes obywateli, powinien być przedłożony ponad ambicje przywódców. Mówiąc, że wojna jako przedłużenie polityki jest w istocie klęską polityków obu zwaśnionych stron.
-Generał Dukaczewski,
w udzielonym wywiadzie, uświadamia, pozbawionym tej świadomości, że cały teren państwa polskiego jest pokryty zasięgiem pocisków balistycznych niosących rosyjskie ładunki jądrowe, że od momentu podjęcia decyzji o ataku do momentu eksplozji w dowolnym miejscu Polski potrzeba tyle czasu, ile potrzeba go na ugotowanie jajka na miękko, i że taki atak jest nie do obrony.
-Leszek Miller
Odbywa się festiwal wypowiedzi Leszka Millera, Infosfera jest pełna Leszka Millera. Jest rozrywany, ledwie nadąża z udzielaniem wywiadów.
Jest kilka powodów. Był chyba najlepszym premierem, ma świetny, użytkowy język, ma pogodny dystans do siebie i do rzeczywistości, podejmował kluczowe decyzje, miał dobre stosunki najbardziej prominentnymi politykami I co najważniejsze ma własne poglądy inne niż będące w użyciu gadających głów, które są ciągle te same, niewychodzące poza narzucone przez maestrem ograniczenia.
, lecz
-Czy dobrze słyszałem, że nawet najmądrzejszy z wojskowych.
płk. Lewandowski mówi "jestem za",
gdy jest mowa o broni jądrowej w Polsce.
Rzecz w tym, że zarówno podczas Zimnej Wojny, jak i teraz broń jądrowa zapewnia pokój, odstraszając możliwością użycia,
lecz tylko Rosję i Amerykę, bo umożliwia każdemu z tych państw nawet po Armageddonie dokonanie symetrycznego odwetu.
Natomiast państwa europejskie dysponujące bronią jądrową nie mają wystarczającej ilości głowic do dokonania uderzenia odwetowego.
I co nie mniej ważne państwa europejskie są zbyt gęsto zaludnione, aby przetrwać atak broni jądrowej. W razie wymiany ciosów broni jądrowej z Rosją europejskie możliwości odwetowe są nieproporcjonalne. Mają się do siebie jak: zniszczenie miasta wobec zniszczenia państwa. Tak czy inaczej, trzeba sie dogadać, co nie znaczy, że trzeba sie poddać, lecz nie kochając Rosji, trzeba będzie uwzględnić jej obawy.
czwartek, 13 marca 2025
Dużo się ostatnio mówi o broni jądrowej. Także o rozmieszczeniu jej w Polsce.
Ma ona być remedium na agresywne poczynania naszego przeciwnika, którym jest Rosja.
Przyzwoitością poważnego dziennikarstwa, powinnością polityków i bezwzględnym obowiązkiem sztabów jest wariantowanie możliwości.
Jakoś jednak tego nie widzę, a to o czym sie napomyka, to jakieś absurdalne scenariusze.
Chciałbym usłyszeć, jak widzą nasi wojskowi jeden z najbardziej oczywistych scenariuszy,
Rosjanie rzucają ładunek jądrowy na Rzeszów. Miasto zamienia sie w gruzy wraz z całą infrastrukturą konieczną do przerzutu broni na Ukrainę, odcinając ją od niezbędnych do prowadzenia wojny dostaw. Co sie stanie z Ukrainą -to oczywiste.
Pytanie do wszystkich: jak wtedy zachowałyby się Stany, jak Niemcy oraz posiadacze broni jądrowej Anglicy i Francuzi?
wtorek, 4 marca 2025
To, że Trump poważnie traktuje możliwość inwestowania na terenie obecnie objetym działaniami wojennycmi świadczy o jego przekonaniu, że Rosjanie mając Ługańsk, Donbas i Krym nie będą próbowali posuwać się dalej i zgodzą sTo, że Trump poważnie traktuje możliwość inwestowania na terenie obecnie objętym działaniami wojennymi, świadczy o jego przekonaniu, że Rosjanie, mając Ługańsk, Donbas i Krym nie będą próbowali posuwać się dalej i zgodzą się na Finlandyzacja Ukrainy. Tutaj Tramp myśli jak biznesmen, a nie jak europejski polityk. Lepiej rozumie współczesny świat. Kolonializm skończył się w drugiej połowie XX wieku. Zależności typu kolonialnego przestały się opłacać.ię na Fnlandyzacje Ukrainy. Tutaj Tramp myśli jak biznesmen, a nie jak europejski polityk. Lepiej rozumie współczesny świat. Kolonializm skończył się w drugiej połowie XX wieku. Zależności typu kolonialnego przestały sie opłacać.
niedziela, 2 marca 2025
. Nie można też potępiać drugiej strony, roztrząsając historię konfliktu, jeśli chcemy doprowadzić obie strony do stołu negocjacyjnego — zaznaczył doradca prezydenta USA. "- Waltz
— Rozmowa o szczegółach gwarancji bezpieczeństwa jest w tym momencie jak rozmowa o szczegółach gwarancji na jakiś przedmiot, zanim zdecydujesz, czy w ogóle zamierzasz go kupić — ocenił.
sobota, 22 lutego 2025
niedziela, 16 lutego 2025
Napis na moim grobie
Każdy problem można rozwiązać. Niekoniecznie na pierwszym poziomie poznania. Szukajcie, a znajdziecie . Powodzenia!
piątek, 14 lutego 2025
Twórcy nowej nowej, rewolucyjnej polityki amerykańskiej wobec reszty świata, to Donald Trump, Elon Musk i wiceprezydent (przyszły prezydent) James Vance.
Ministrowie: spraw zagranicznych, obrony i inni to tylko posłuszni wykonawcy polityki tworzonej przez tych trzech.
Trump i Musk chcą stać się zbawcami świata, a twardy realizm Venca stanowi dobre uzupełnienie. Takich napaleńców nie łatwo zbić z tropu. I wpłynąć na zmianę zamiarów.
Trump, pochodzi ze świata, w którym robi sie interesy, słabsi przegrywają z silniejszymi, w którym jednak nie dochodzi do rozlewu krwi.
Przełomem w polityce Trumpa ma być doprowadzenie do pokoju z państwem, o największym na świecie arsenale jądrowym. Mającym w zasięgu swoich rakiet balistycznych cały świat .
Chce i nie boi się pokojowej koegzystencji z Chinami, mimo ich stale rosnącej potęgi. W świecie interesów jest to możliwe, w świecie konkurujących wartości — niebardzo.
niedziela, 9 lutego 2025
Czy przesądy to już przeszłość
Wydaje się nam, że przesądy-to przeszłość, teraz jest demokracja, wolna prasa, wolność słowa, przesądy to już historia żyjemy w świecie racjonalnych poglądów!
Nic biedniejszego. Rzeczywistość społeczną tworzy zarówno jej ogląd racjonalny, jak demokratyczny mechanizm, który utrwala istniejące przesądy i tworzy nowe na użytek polityków.
Pragnąc władzy, posługują się narracjami, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, lecz pobudzają emocje i dobrze się sprzedają, a to zdobywa im przychylność elektoratów w marszu po władzę.
Społeczny ogląd rzeczywistości tworzą zarówno racjonalne wątki, jak i splątane z nimi nieracjonalne. Poznanie, w miarę upływu czasu, staje sie zafałszowane. Uniemożliwiając skuteczne rozwiązywanie bierzących problemów . System polityczny starzeje się. Gwałtownie potrzebuje resetu.
sobota, 8 lutego 2025
środa, 5 lutego 2025
Decyduje distęp do rynku
Minister Domański obwieścił same dobre wieści dla polskiej gospodarki na najbliższe lata, a kryzysowe symptomy w Europie mają być, jego zdaniem, wynikiem nadmiernych regulacji. Bardzo wygodny dla rządu minister gospodarki. Co dobre zrobi się samo, tylko nie przeszkadzać.
Chińczycy tymczasem osiągnęli sukces dzięki regulacji, która zapewniła im dostęp do technologii zachodniej i aktywnym popieraniem prywatnej przedsiębiorczości.
Mamy dwóch sensownych ekonomistów, mimo że stoją po przeciwnych stronach.
Zbigniew Dylewski i Marcin Piątkowski
Pierwszy pragmatyk i historiozof obnaża mankamenty polskiej gospodarki i jej kruchość, drugi profesor ekonomii od Koźmińskiego, kreśli optymistyczne dla nas scenariusze, na najbliższe lata. W przeciwieństwie do ministra Domańskiego daje rządowi szereg praktycznych propozycji, które mają ten dobry trend utrwalić i podtrzymać. Czy któryś z nich ma wpływ, na to, co się dzieje? Chyba nie.
Wydaje mi się, że w ekonomii oficjalnej niedoceniana jest niby oczywista, skądinąd dostępność do dostatecznie dużego rynku
Kłopoty gospodarki europejskiej, to nie tylko, utrata dostępu do tanich surowców , lecz także utrata ponad stumilionowego chłonnego rynku. Kierunki dostaw surowców można zmienić, lecz utrata rynku jest utratą, której nie da sie nastąpić!
Skąd się wziął ten polski skok rozwojowy? Czy mógłby nastąpić bez dostępu do otwartego rynku europejskiego.
Dlaczego każdy ambitny startup z polski przenosi sie do Stanów, bo ich kilkusetmilionowy rynek niepocięty granicami umożliwia, osiągnięcie skali.
W dwudziestym pierwszym wieku dostęp do wielkich rynków zapewnia szybki rozwój, Stany, Chiny, Indie -za ileś lat -Nigeria. Europa też wielka, ale pocięta granicami, za którymi następuje zmiana przepisów, ma sie gorzej.
poniedziałek, 27 stycznia 2025
Kolejne wnioski płynące z wojny na Ukrainie
-Jeśli cię zobaczą, już nie żyjesz! Z tego płynie masa wskazań dla MON.
I najważniejszy wniosek, bijący po oczach, którego mimo to, jakoś nikt nie widzi.
Wojna o terytorium w XXI wieku, z wielu powodów, jest nierealnym przeżytkiem także tym najbardziej podstawowym.
Zobacz, jak łatwo jest bronić terytorium i jak trudno go zdobyć. Jakim kosztem!
Najpierw Ukraińcy idący na Krym nie mogli sforsować rosyjskich umocnień. Teraz Ruscy nie mogą odzyskać obwodu kurskiego, a w Donbasie posuwają się z prędkością żółwia mimo znacznych przewag. Atakujący zawsze muszą sie pokazać, obrońcy są schowani, to wszystko tłumaczy.
Dlatego opowieść ukraińska, że zobaczycie ruskiego sołdata u swoich drzwi, a także przygotowania do starcia z R na linii Wisły, to bajki zakłamujące rzeczywistość. Niebezpieczne, bo pozbawione realizmu, prowadzące na manowce.
W dwudziestym pierwszym wieku robi sie to inaczej. Rakiety przekraczają bez problemu granice izraelskie, rosyjskie, ukraińskie i Polskie.
niedziela, 26 stycznia 2025
Co powoduje przewagę gospodarki amerykańskiej nad europejską . Ważny tekst Gadomskiego w Wyborczej
https://wyborcza.pl/7,75968,31643104,ameryka-szykuje-sie-do-skoku-europa-na-razie-czeka.html#S.MT-K.C-B.1-L.2.autor
niedziela, 5 stycznia 2025
Budzisz o asymetrii odstraszania przy użyciu broni jądrowej
https://www.youtube.com/watch?v=ruSjpHqELg4
piątek, 3 stycznia 2025
O Goedlu i niesprzeczności w matematyce
https://www.polskieradio.pl/23/266/artykul/175067,kurt-gödel
"Rosjanie toczą tę wojnę, bo nie chcą mieć na granicy wrogiego państwa należącego do wrogiego R paktu wojskowego."
A kto dał Rosji prawo do decydowaniia o tym co ma być poza granicami Rosji?
Gdy masz sąsiedztwo wrogich sobie państw, to wojna jest nieuchronna.
Tak zawsze było i zawsze będzie. I nic nie pomoże powoływanie sie na takie czy inne wyższe racje.