"Czy jest mozliwe stworzenie takich logicznych zasad gry o ograniczone zasoby (jakiejkolwiek, nie musi byc rynkowa), ktora bedzie kontynuowana w nieskonczonosc bez ingerencji z zewnatrz.
Oznacza to, ze gra nie moze sie skonczyc nie z powodu arbitralnej zasady lub pobierania nowych zasobow lecz z samych zasad gry. Taka arbitralna zasada jest np: zasada, gracz nie moze stracic ilosci zasobow ponizej pewnego minimum gdyz wtedy dla innych graczy gra z nim pozbawiona bylaby sensu (nic nie mogliy by wygrac na grze z nim po osiagnieciu minimum).
Wiekszosc gier, jezeli nie wszystkie rozwiazuje ten problem poprzez resetowanie zasobow (stanu posiadania) do stanu rownego dla biaracych udzial graczy. Stan z poprzedniej gry nie ma zadnego wplywu w nowej grze. Nawet w zawodach pucharowych ktore trwaja caly rok i gdzie zasoby sa kumulowane w nowym sezonie resetowane sa one do rownego stanu dla wszystkich graczy.
Przyklad szachow: gracze na poczatku gry dysponuja rownymi zasobami (figury i piony). Gra ma jasno okreslone zasady koncowe (czyli nie jest nasza gra wieczna), choc teoretycznie moze sie ciagnac w nieskoczonosc. Nie ma mazliwosci pobierania zasobow z zewnatrz (dodatkowych figur i pionow w sposob arbitralny i dowolny). Jest logicznym zamknietym systemem pod warunkiem calkowitego zrownania zasobow przy ponowieniu gry.
Teza.
W grze rynkowej gdzie gracze wypadaja z gry w momencie utraty zasobow ich powrot do gry jest jedynie mozliwy przez egalizacje zasobow jako jedna z zasad gry. Resetowanie stau posiadania nie odbywa sie po grze, gdyz jeden z warunkow jest jej wieczne trwanie ale w trakcie gry, w formie podatku progresywnego.
Jedyna logiczna mozliwoscia wiecznego trwania gry jest reset jako zasada gry, ktory uniemozliwi wygrywajacemu na zdobycie dominujacej przewagi nad przegrywajacym w kazdym momencie utrzyma mozliwosc jego wygranej.
Gdyby przyjac ze gra moze sie konczyc oznaczaloby to ze model gry rynkowej nie jest modelem uniwersalnym lecz tylko podsystemem jakiegos bardziej fundamentalnej struktury, kotra nie bazuje na logice gry rynkowej. Oznaczloby to 'nienaturlanosc' rynku i koniecznosc poddania go jakies wyzszej logice.
Oczywiscie uczestnikiem gry jest homo oeconomicus. Czyli nie ma zadnych darowizn, podkladania sie i innych zachowan altruistycznych.
Nie mozliwosc znalezienia takich zasad gry oznaczaloby ze podatek progresywny i redystrybucja sa konieczne nie ze wzgledu na jakies cele spoleczne czy dobroczynne ale przedewszystkim ze wzgledu na mozliwosc trwania utrzymania przy zyciu logiki rynkowej, przy zastosowaniu zasady negujacej sama logike rynku i konkurencyjnosc. Pokazuje to ze systemnie moze byc prawdziwie uniwersalistyczny i wieczny i jest jedynie wynkiem pewnej kultury. "
Głos z Forum Gazeta.pl
-kot
Ja bym ujął to tak.
Zwolennicy poglądu,
że rynek jest systemem i...... zwolennicy poglądu, że
rynek jest podsystemem.
W tym ujęciu widoczny staje się
nonsens rynku jako systemu,
w którym brakuje miejsca na wolność
gdy
dla rynkowców (rynek systemem) wolność ma ma wartość najwyższą,
a rynek jej gwarantem.
Co to ma wspólnego z grą i....... możliwościami, lub brakiem możliwości, resetu.
Gra rynkowa, w której mamy wygranych i przegranych
nie ma wbudowanego systemowo resetu, przywracającego graczom zasoby
i redukujacego zasoby wirtualne
na miarę realnej gospodarki.
Cykl koniunkturalny bijąc po głowie bankiera i bezrobotnego nigdy nie robił tego zbyt dobrze, wyrównując -nie po przez dołożenie zasobów -lecz przez ich wyzerowanie.
Tym bardziej,
po keynesowskiej rewolucji makroekonomicznej
zaczęły sie manipulacje wokół cyklu ekonomicznego, w rezultacie, których
reset w postaci kryzysu nie tylko nie wyrównuje szans ale jeszcze bardziej je pogłębia.
Ale ta zabawa nie może trwać w nieskończoność.
a to oznacza, że czarne przepowiednie PK są realistyczne.
- A jeśli chodzi o dyskutowany link, to w wypadku sensownie zaprojektowanej gry,
w której chcemy uniknąć zarówno niebotycznie rosnących nierówności i...kolapsu,
jak równie niemiłego zerowania przy pomocy klasycznego cyklu koniunkturalnego
-koniecznym jest mechanizm wyrównującego uzupełniania zasobów uczestnikom gry rynkowej.
kot
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz