Szukaj na tym blogu

wtorek, 30 lipca 2019

Historia o tym jak wprowadzić nowy lek mając pomysł i nie mając pieniędzy na badania

https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/mrna-i-historia-firmy-curevac-wartej-miliard-dolarow-cialo-leczy-sie-samo-szczepionki/5nwxdsp
Bardzo mocno nas naciskali, chcieli zobaczyć tak dużo danych, jak to tylko możliwe. Szczególnie negatywnych danych. Chcieli rozciągnąć testy od “czy ta technologia jest możliwa” do “jak działa” i ewentualnie do “ile kosztuje, by działała”. DARPA chce widzieć błędy i porażki. Jeśli nie widzą błędów, to winią cię za to, że niewystarczająco testowałeś technologię. To było bolesne, ale bardzo pomocne.

Jak myśl walczy o przetrwanie

Zawsze tworzenie takich innowacji ma dwie strony medalu i czasem ludzie są wobec tego agresywni, bo dlaczego niby ktoś bez doświadczenia i reputacji opowiada im jakieś szalone rzeczy? Ale jeśli wiesz, że twoja technologia naprawdę działa, tak jak my wiedzieliśmy dzięki danym z testów przedklinicznych, twoje serce walczy z wrogimi postawami. Nie można się wtedy poddawać i trzeba budować sieć osób, które wierzą w projekt.

"Zależność pomiędzy diagnostyką, utrzymywaniem zdrowia oraz leczeniem jest tutaj kluczowa.

Moim marzeniem jest, abyśmy nie rozmawiali o chorobach, ale o utrzymywaniu zdrowia. I jeśli wykorzystamy dane, to potem możemy użyć odpowiednich cząsteczek do tego, by ciało leczyło się samo. "

Co to jest mRNA?

 mRNA (z ang. messenger RNA - matrycowy RNA) to, jak opisuje dr Hoerr - bardzo upraszczając - rodzaj “kodu” w naszym organizmie, który przenosi informacje genetyczne i może “przeprogramować” komórki tak, pracowały inaczej. Od strony biologicznej zaś jest to rodzaj kwasu rybonukleinowego, którego cząsteczki przenoszą informacje genetyczne o kolejności występowania aminokwasów (strukturze) białka. Cząsteczki te powstają jako komplementarne kopie poszczególnych odcinków DNA. Odpowiadają określonym genom i zawierają tę samą co DNA informację genetyczną. mRNA jest kluczowe w tzw. procesie translacji w genetyce - w wyniku tego procesu dochodzi do ostatecznego “przetłumaczenia” informacji genetycznej zawartej pierwotnie w kodzie DNA na określoną strukturę białka. W translacji cząsteczka mRNA jest matrycą, na której aminokwasy są łączone w odpowiedniej kolejności w cząsteczkę białka.

Poniżej analityk zajmujący się scenariuszami i przyszłym układem sił Jacek Bartosiak


będziemy mieli mur. 

Można tak żyć.

Niby można. Tak wyglądała Europa po II wojnie.

Ale tym razem będziemy po lepszej stronie.

Tuż obok Rosji, pierwsi pod ręką! Taki układ zdestabilizuje całe nasze państwo, musimy mieć wtedy wielką armie lądową i w zasadzie ciągle siedzimy na wojennej minie. Owszem, będziemy w świecie wolnych ludzi, ale porównajmy sobie to z ostatnim błogostanem 30 lat!
Jeżeli Amerykanie dojdą do wniosku, że w walce z Chinami są na słabszych pozycjach, to będą potrzebowali Rosji. I mogą się z nią dogadać kosztem naszego regionu.

My często myślimy, że Rosja jest głównym problemem świata, a dla Anglosasów nie jest. Bywała ich sojusznikiem - w I i II wojnie światowej.
Zachód swój spokój polityczny oraz trwałe instytucje demokratyczne opierał dotąd na kontrakcie społecznym z klasą średnią. Ten kontrakt w skrócie brzmiał tak: liberalna demokracja to system, który wam i waszym dzieciom gwarantuje dobre, dostatnie życie. Jak ludzie przestają wierzyć, że taka umowa obowiązuje, to mamy kłopot z legitymizacją całego systemu.

Na tym się najlepiej zarabia.

Posiadanie patentów oraz reklama i marketing. Na tym się najlepiej zarabia. A cały mniej zyskowny środek łańcucha - czyli produkcję - można było oddać za granicę, głównie do Chin.

Przecież Zachód na tym nie stracił, tylko potężnie skorzystał.

Korporacje skorzystały. I nie brały pod uwagę skutków ubocznych.
Po rozpadzie sowietów w 1991 roku właściwie wszystkie strategiczne przepływy - poza wojskowymi - był wolne. Jak miałeś usługę albo towar, które były konkurencyjne, to mogłeś je oferować na całym świecie. Było to możliwe dzięki Amerykanom i ich flocie, która pilnowała, żeby w głównych korytarzach strategicznych nie było piratów, niepokojów itd. I pojawiło się ważne zjawisko związane z globalizacją - współzależność. W każdym produkcie są części z różnych krańców świata. Jedni bez drugich nie mogą sprawnie gospodarczo funkcjonować – powstał globalny łańcuch dostaw.
 Amerykańskie firmy technologiczne mają zdecydowaną przewagę nad Chińskimi z wyjątkiem 5G.
Jednak przerażająca jest skala chińskiej ekspansji, w ciągu  kilku lat zbudowali tyle miast ile jest w całej Europie, dla 500 milionów Chińczyków.
W ciągu  zaledwie roku wypchnęli konkurencje zaznaczając swoją dominacje na rynku  smartfonów w Polsce.
Giganty amerykańskie poczuły zagrożenie, a Europa stanęła w rozkroku skąd brać 5G., która daje nowego kopa gospodarce.
Jacek Bartosiak [...]  Trump został prezydentem właśnie z powodu Chin."  - Tak myślałem, właśnie taki prezydent był potrzebny aby wywrócić stolik  z bierkami dotychczas rozgrywanych globalnie partii.
Takich analityków rozgrywających wojny na papierze dobrze jest brać pod uwagę choć nie zbyt dosłownie. Bo prawda jak sam autor pisze :"jest pierwsza ofiarą każdej  wojny" .
Polska Ameryce jest potrzebna raczej do rozgrywek z Europą, niż do wojny z Rosją. Nawet Ameryki nie stać na wojnę z Rosją i Chinami jednocześnie. Zaangażowani w  rozgrywkę o wszystko  z Chinami nie byliby dla nas żadną tarczą , gdyby zaszła taka potrzeba.

Pytanie, czy teraz Chiny nie są za duże. I otwarta pozostaje kwestia, co stanie się z Singapurem, Koreą Płd. i innymi krajami, które przecież żyją ze współpracy z Chinami. Co się stanie z Australią, która żyje z tego, że sprzedaje Chinom surowce. Większość sojuszników USA w Azji żyje z Chin.

Między młotem a kowadłem

 5G to pierwszy wynalazek, który skokowo zwiększy skomunikowanie (ang. connectivity) [m.in. między urządzeniami - red.] i pierwszy ważny wynalazek technologiczny od 200 lat, który nie został dopracowany na Zachodzie.
Chińczycy jesienią 2015 r. ogłosili plan “Made in China 2025”. Co wtedy pomyślał szef Boeinga? No, że dostaje ostatnie zamówienia na samoloty, bo wkrótce wszyscy będą kupowali u Chińczyków. Co pomyśleli Google i Apple? Że zaraz Huawei będzie większy. Do tego Huawei to coś więcej niż same smartfony.

poniedziałek, 29 lipca 2019

Ci ludzie muszą mieć coś, z czego mogą być dumni, muszą mieć na drzwiach tabliczkę z własnym nazwiskiem


Ciekawe jak ludzie lubią to czego nie lubią

Nie ma lepszego pomysłu na zarabianie kasy niż sprzedawanie chrześcijańskich, konserwatywnych poglądów, ze szczególnym uwzględnieniem wartości rodzinnych. 

pozwala tworzyć całkowicie nowe usługi i modele biznesowe często w zaskakująco tani sposób.

  • Internet Rzeczy (IoT) to komunikacja między urządzeniami bez konieczności udziału człowieka.
  • Z biznesowego punktu widzenia IoT to możliwość kolekcjonowania ogromnej wiedzy o rzeczywistym świecie - maszynach, drogach, rzekach, kominach, czy nawet ludziach i parametrach ich zdrowia.

niedziela, 28 lipca 2019

Ćwiąkalski porusza tu multum ważny spraw

Turecka opozycja, zwłaszcza na tle polskiej, jest dobrze zorganizowana.


Turcja to największe więzienia świata dla dziennikarzy

. To kraj, w którym kurdyjscy opozycjoniści są wtrącani za kraty pod pretekstem walki z terroryzmem; gdzie lud ochoczo wspiera swojego wodza, daje mu coraz więcej uprawnień i nie protestuje, gdy ten urządza polowanie na czarownice, wtrącając za kraty dziesiątki tysięcy domniemanych lub rzeczywistych spiskowców chcących go obalić. Lud wierzy bowiem w mądrość przywódcy, dlatego dyktuje on sądom wyroki dla wrogów.

czwartek, 25 lipca 2019

Polska dzielnicowa -czemu nie. Te państwa, które to robią dobrze na tym wychodzą

jako obywatel nie mam dziś przekonania, że Mateusz Morawiecki cierpi na bezsenność z powodu wydłużających się kolejek do specjalistów, fatalnych warunków w szkołach czy braku tanich mieszkań na wynajem. Może się on oddawać bajaniu o milionie elektrycznych samochodów, budowie największego portu lotniczego w Europie czy przeganianiu potęg gospodarczych świata.

Współczesna wojna


Klasyczna wojna związana z zajmowaniem terytorium wroga, to już przeszłość.
Te cele, które kiedyś były realizowane na drodze wojny, teraz 
osiągane są przy pomocy ataku na ekonomie wrogiego państwa.
Zamiast armat stosuje się  broń ekonomiczną: sankcje, przerywanie  łańcuchów dostaw.

-Chyba Amerykanie spóźnili się z atakiem ekonomicznym na Chiny, które zdążyły się na tyle unowocześnić, że przy swoim potencjale  rynkowym stały się na niego  odporne. ..
-Nie znikną epizody wojenne szczególnie między wrogimi   państwami, prowadzącymi wojnę ekonomiczną,  (jeśli uwżzają, że  musza taką prowadzić). Państwa  te powinny   posiadać armię dysponującą AUTONOMICZNĄ gotowością bojową, aby nie stać się łatwym do przełknięcia kąskiem przy okazji  jakiegoś   rozgrywanego gdzieś  konfliktu.


środa, 24 lipca 2019

Dwóch ludzi  (Hongbing i gen.  Różański) zwróciło moją uwagę na koszty współczesnych wojen. 
Koszt interwencji Amerykanów w Iraku, bodaj  przewyższył koszty uczestnictwa Ameryki podczas II Wojny Światowej. A interwencja Rosji w Afganistanie  zrujnowała  gospodarkę Związku Radzieckiego.
We współczesnym świecie  oręż ekonomiczny(przerywania łańcuch dostaw) jest  skuteczniejszy   od  wojny.
Dlatego sankcje ekonomiczne wobec Rosji, których Polska jest najgorętszym orędownikiem, musza Rosji wyrządzać olbrzymie szkody.  Pozbawienie Rosji dochodów z petrodolarów doprowadziłoby w tym kraju do chaosu.  



Warufakis- dług

"Odkąd istnieje ludzkość, wszyscy ludzie mają wobec siebie dług. Nieodłączną cechą naszego gatunku jest ..... współpraca,  
- ja zrobię dziś coś dla ciebie, jutro ty dla mnie. Tak powstaje dług"


https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/darmowe-wiezowce-bankow-oraz-ich-kapitaly-wytworzone-z-niczego/

Metoda na zwiększenie kapitałów własnych dowolnego banku jest dość prosta: bank emituje akcje i sprzedaje je jakiejś firmie, z którą jest w zmowie. Pieniądze z tej sprzedaży (powiedzmy miliard euro) powiększają kapitały własne banku. Skąd jednak firma, która kupiła te akcje, wzięła miliard na ich zakup? Otóż pożyczył jej na to pieniądze ten sam bank, który jej sprzedał akcje! Inaczej: bank sprzedał swoje akcje komuś, komu pożyczył pieniądze na ten zakup. No dobrze, a skąd bank wziął pieniądze na tę pożyczkę? Wykreował je z niczego, bowiem, jak już sygnalizowaliśmy wcześniej, banki, udzielając kredytów, wytwarzają pieniądze z niczego.
Aby domknąć tę łamigłówkę, pozostaje jeszcze wyjaśnić, kiedy i z czego podstawiona firma spłaci swoją pożyczkę. Jest kilka możliwości: dług może być rolowany (czyli udziela się kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej), można go umorzyć, udzielić na bardzo wiele lat itp. Dodatkowo kredyt może być nieoprocentowany. Firma posiadająca te akcje może też je sprzedać i jeszcze dodatkowo na tym zarobić. Jak widać, mariaż sektora bankowego i rynków finansowych może prowadzić do zaskakujących i korzystnych dla nich rezultatów. Tymczasem „reszta świata” musi na swoje pieniądze ciężko pracować, wytwarzając i sprzedając towary lub wykonując odpłatnie usługi, które finansjera nabywa, w wyniku opisanych powyżej zabiegów, za darmo, bez żadnego wysiłku.

wtorek, 23 lipca 2019

Bułgaria należy też do jednych z najmniej zadłużonych krajów Unii. Jest druga w rankingu (21 proc.) po Estonii (8 proc.). Innymi krajami z wyjątkowo niskim stosunkiem długu do PKB są Luksemburg (21 proc.), Dania (33 proc.) i Czechy (34 proc.).
Jak na tym tle wypada Polska? Zajmujemy 19. miejsce z wynikiem 49 proc., czyli na tle całej UE nasze zadłużenie plasuje się grubo poniżej średniej.

poniedziałek, 22 lipca 2019

Futurologia nie jest nauką, wymagającą od swoich twierdzeń rygoru weryfikowalności.


Wskaźniki makroekonomiczne które mają niewiele wspólnego z rzeczywistą kondycją gospodarki.

Wskaźniki makroekonomiczne ukrywają wiele informacji o jakości życia. Na przykład pomimo rozwoju amerykańskiej gospodarki w ostatnich latach coraz mocniej daje się we znaki kryzys w opiece zdrowotnej

Praca nie jest w stanie konkurować z kapitałem, a to prowadzi do kryzysów nierównowagi -Stiglitz

-Dominujące firmy wyzyskują przewagę informacyjną, wykupują potencjalnych konkurentów i tworzą bariery do wejścia na rynek dla innych przedsiębiorstw, a więc prowadzą pogoń za rentą na wielką skalę kosztem wszystkich innych. 

Wzrost siły rynkowej wielkich korporacji w połączeniu ze spadkiem siły negocjacyjnej pracowników w dużej mierze tłumaczy, dlaczego obecnie nierówności są tak duże, a wzrost gospodarczy tak mizerny. Dopóki władze państw nie zaczną odgrywać bardziej aktywnej roli, niż dopuszcza neoliberalizm, te problemy będą się pogarszać, również ze względu na postępy w robotyzacji i rozwój sztucznej inteligencji.

Stiglitz

Od 40 lat Stany Zjednoczone i inne rozwinięte gospodarczo państwa 
wprowadzają w życie neoliberalny program 
obniżania podatków, 
deregulacji i 
cięcia świadczeń socjalnych. 
Nie ma już żadnych wątpliwości, że to podejście poniosło spektakularną porażkę. 
Jedyne pytanie brzmi: co nadejdzie – albo powinno nadejść – po nim.

Rodrik-Kierowanie gospodarką na poziomie globalnym

ograniczałoby się do wymogów proceduralnych – takich jak wymóg transparentności, odpowiedzialności, włączania stosownych interesariuszy, opierania się na dowodach naukowych/ekonomicznych. Celem takiego ponadpaństwowego zarządzania byłoby wzmacnianie wewnętrznych demokratycznych procesów 

Rodrik -......nie można liczyć wyłącznie na struktury międzynarodowe. Są one tak samo narażone na przejęcie przez jakąś grupę wpływów co instytucje krajowe, a mają znacznie mniejszy mandat demokratyczny.


Rodrik -Nadanie międzynarodowej biurokracji uprawnień do tego, by zabraniała niepodległym krajom szkodzić sobie samym w sytuacji, kiedy występują znaczne niejasności, nie wydaje się właściwe.

Rodrik -We współczesnej gospodarce światowej wzajemne uwarunkowania są już tak silne, że właściwie wszystko, co robi jedno państwo, ma wpływ na inne.


Ursula von der Leyen

 bez przestrzegania zasad, na które wszyscy się wcześniej zgodzili, nie można utrzymać równowagi pomiędzy potęgami tego świata. Jest to porządek oparty na zasadach, którego bronimy. Dotyczy to również Unii. Im dalej odejdziemy od ustalonych przez nas zasad, tym trudniej będzie nam osiągnąć równowagę i sprawiedliwość we wspólnocie.

sobota, 20 lipca 2019

Jak zdobyć władzę!?

prof. Kisilowski wyjaśnił dlaczego inteligencja jest słabą zaporą dyktatury.
Autorytaryzm,  który  demokrację nie po raz pierwszy w historii wykorzystuje jako trampolinę do władzy i  jakimi nowymi  narzędziami dysponuje.

Aby podporządkować sobie ludzi od zawsze stosowana była zasada dziel i rządź. Kaczyński stosuje tę metodę w sposób bezwzględny, pomagają mu jego  przeciwnicy  nawet z tego forum.
Twórczy wkład  Goebbelsa: kłamstwo powtórzone odpowiednia ilość razy  staje się prawdą  umożliwiło  zdemokratyzowanie informacji docierającej do każdego wyborcy. Dlatego mamy partyjną TV publiczną i zapowiedź dalszego zawłaszczania mediów, aby wdrukować w umyśle potencjalnego  wyborcy  -odpowiednią ilością  powtórzeń -  korzystne dla władzy  myśli.
Kaczyński odwraca do góry nogami  historie , wymienia bohaterów na swoich ale to nie wszystko!
- jest twórcą czegoś 
wręcz  genialnie pomyślanego:
Każdy żołnierz propagandy   Kaczyńskiego (a są nimi także posłowie i członkowie rządu) miał i ma za zadanie każdą wypowiedź,  odpowiedź na każde pytanie, sprowadzać do  
tego  jak straszna była ta Platforma. 
Jak pięknie ujął tę  złotą myśl internauta 
 " Platforma to było samo dno".
Uznanie, że 
Platforma ( która była średniakiem , ani zbyt złym, ani zbyt dobrym)  
jako odniesienie  - czegoś co gorsze już być nie może
- powoduje, że
 czego by  nie wyprawiał  teraz PIS będzie lepszym od tego co było, bo dno zostało osiągnięte przez poprzedników, a więc wszystko co po nim, nawet to co złe, może być tylko lepsze, bo to są koszty, które trzeba ponieść dla dobra Polski. O czym wydaje się być szczerze przekonana matka pewnego księdza.




                                                               Bezkarność w internecie

Gdy w NY  na wiele godzin padło zasilanie zaczął się rabunek sklepów.
Na co dzień gdy  bez przeszkód funkcjonują służby byłoby to nie do pomyślenia.
Internet to nieograniczona przestrzeń, w której można bez narażenia się na przykre konsekwencje 
dać upust swoim skłonnościom nie zawsze najpiękniejszym.  
Nie  dotyczy to tylko  tych z szajbą , ale również tych, którzy w życiu nieiternetowym tak się nie zachowają , 
bo  spotkałyby ich nieuchronnie  porównywalne przykrości, sankcje administracyjne lub karne.
W internecie  diabła nie ma!  

Czegoś  brakuje.

Ratunku!

http://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,24236587,szczyt-klimatyczny-co-zniknie-pod-woda-zobacz-nowe-mapy-polski.html
Jeśli poziom wody podniesie się o 7 m, wystarczy, że stopnieje lód na Grenlandii, stracimy ponad 4,3 tys. km kw., część Szczecina i wszystkie nadmorskie miejscowości od Gdańska po Krynicę Morską. A jeśli zdołamy roztopić wszystkie lodowce na Ziemi, to port morski można będzie zbudować w Bydgoszczy i w okolicach Zielonej Góry.

piątek, 19 lipca 2019

Powieksza się gwałtownie baza danych, za tym pole dla sztucznej inteligencji i nadużyć

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/sztuczna-inteligencja-i-etyka-przepisem-na-sukces-europy-wywiad/0b443h3


Automaty tłumaczące teksty są coraz doskonalsze i uczą się nawet odzwierciedlania wyrafinowanego stylu.


lawinowo rosnącą ilość danych. Wkrótce trudno będzie analizować te wszystkie informacje i wyciągać z nich coś ciekawego. Do tego zdecydowanie potrzeba sztucznej inteligencji

przerażający jest fakt, że tak naprawdę nie wiemy, gdzie i jak wykorzystywane są nasze dane

Firmy gromadzą ogromne ilości informacji np. o użytkownikach telefonów komórkowych, żeby tworzyć ich profile i w efekcie podpowiadać, co powinni kupić albo zrobić. 

wtorek, 16 lipca 2019

Warszawiak chciałby  żeby  było jak  tu: "A. Mickiewicz wielkim poetą był" i kropka; Piotr Kuczyński  ma dawać nieomylne prognozy i kropka - jeśli się pomyli to znaczy, że jest złym analitykiem i kropka. Tymczasem z tym stawianiem kropek należy być ostrożnym aby nie odbijać się od ściany do ściany. 
Niejaki A. Einstein pięć lat poszukiwał zanim zdołał idee  teorii ogólnej  przełożyć na język matematyki, a w ostatnim roku zbliżając się do rozwiązania kilkakakroć ogłaszał publicznie błędne wyniki, które potem korygował, a w końcu najgłupszy chyba nie był.
Prawo do błędu jest przyrodzonym prawem człowieka,
natomiast błędem  brzydkim jest
uporczywe tkwienie w błędzie.   
- Co do Kanady, która w rankingu miejsc najlepiej nadających się do życia zajęła wysokie, bodaj trzecie miejsce, wzbudzając  moją wątpliwość oparłem się na moim subiektywnym porównaniu Kanady  z czasów Trudeau ojca i syna (koniecznym jest zerknięcie do słownika co znaczy słowo subiektywny , aby nie zadawać bezsensownych i niegrzecznych pytań).
Subiektywne ,  wiec gorsze od obiektywnego, 
ale obiektywne w rozumieniu badań socjologicznych 
sprowadza się do wyboru kryteriów oceny, a to już można kwestionować. A więc znowu nie da się postawić kropki.



niedziela, 14 lipca 2019

Fałszywki  dotyczące  "Gazety Wyborczej".
Gazeta Wyborcza nie była nigdy moją gazetą bo  nie zgadzałem się  w sprawach najważniejszych z ogólną jej linią.
Rusofob Radziwonowicz  w całości i neoliberał Stasiński 
często to moi idowi przeciwnicy.
Ale to nie znaczy, że Gazeta Wyborcza z jej naczelnym 
nie jest najważniejsza pozycją dziennikarską  w Polsce.
Wielu ludzi z różnych pozycji   szyło buty  GW, mając jej z tych czy innych powodów  za złe.
Rzecz w tym, że GW  wiernie odzwierciadla różnorodność nurtów polskiego myślenia  i mimo ideowej afiliacji  jej siłą  jest otwartość.
Krótko mówiąc co jakiś czas znajduje w niej tekst , który warto, a nawet trzeba przeczytać.    

Kto ponosi koszty wojen USA

Koszty wojen USA
https://krytykapolityczna.pl/swiat/amerykanskie-blokady-gospodarcze-sachs/

sobota, 13 lipca 2019

Lasy w Europie

embed

lektura obowiązkowa

Część komentatorów faktycznie twierdzi, że ludzkość nie zasługuje na uratowanie.
Ale to jest jeden ze sposobów wyparcia problemu, bo prowadzi do bierności.

procesy, które doprowadzą do całkowitego roztopienia lodu arktycznego i zmarzliny na Syberii, która uwolni spod ziemi metan.


naukowcy nie są statystycznie uczciwsi od reszty społeczeństwa – po prostu instytucje naukowe chronią intelektualną rzetelność.


mamy media społecznościowe i bańki komunikacyjne. Zastanawiający jest fenomen skuteczności kampanii dezinformacyjnych w sprawie klimatu, tak jak wcześniej w sprawach szkodliwości tytoniu, freonu, a teraz szczepionek. Nauka wie doskonale, że to była dezinformacja, a jednak część ludzi dalej to kupuje.
Ocieplenie klimatu nie jest jedynym tematem w debacie o antropocenie. Inne to postępująca i nieodwracalna utrata żyznych gleb, stawiająca pod znakiem zapytania przyszłość rolnictwa, a także zakwaszenie oceanów oraz fakt, że większość łowisk jest na krawędzi przetrzebienia albo już wymarły. No i wreszcie wielkie wymieranie gatunków: do końca stulecia utracimy około 50 procent wszystkich gatunków flory i fauny, a przecież wymierające owady to utrata możliwości procesu zapylania roślin.

Pytać, czy mamy do czynienia ze zmianą klimatu, to jak pytać, czy wiemy na pewno, że istnieje Australia. Ja tam nie byłam, ale chyba jednak wiemy, że jest?


Etyka antropocenu powinna być etyką ostrożności, troski, planetarnej odpowiedzialności, symbiotyczności – nie rywalizacji silnych ego.
Po prostu jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie decyzje, to pod koniec stulecia nie będzie ludzkości, jaką znamy.
Gdyby uderzył w nas meteoryt i przez to mielibyśmy wyginąć, to nie będzie nasza wina, ale zaśmiecenie oceanów plastikiem możemy jednak zatrzymać, to leży w zakresie naszej sprawczości.
ja uznaję, że odpowiedzialność wiąże się przede wszystkim z władzą.
Czyli?
To znaczy, jeśli nasza sprawczość rośnie, to i odpowiedzialność powinna.
Jeżeli ktoś zaczyna uważać, że mały konflikt nuklearny może rozwiązać nasze problemy, to sytuacja robi się naprawdę niewesoła.

przecież my, ludzie nie chcemy utracić tego, co znamy: pór roku, zjawisk pogodowych, zwierząt, warunków umożliwiających cywilizację.

Stabilizacja kluczem do rozwoju

Holocen to była epoka geologiczna, w której rozwinął się człowiek, jakiego znamy, rolnictwo, znany nam ład społeczny. To wszystko wymagało przede wszystkim stabilności warunków klimatycznych i pogodowych. Po ostatnim zlodowaceniu różnice temperatury globalnej mieściły się w przedziale 1 stopnia Celsjusza, po pół w górę lub w dół od średniej z 11 tysięcy lat.
aż 75 procent lasów wypalono przed rewolucją przemysłową, a tylko 25 procent po jej rozpoczęciu. Tyle że to pierwsze trwało 200 tysięcy lat, a potem przez 250 lat zlikwidowano pozostałą jedną czwartą!

piątek, 12 lipca 2019

Gimnastyka stawów

https://imgpdf.wip.pl/pdf/zf-samodzielne-zwalczanie-problemow-zwyrodnieniowych-stawow/samodzielne-zwalczanie-problemow-zwyrodnieniowych-stawow.pdf

Sadurski -populizm

-niechęć do uznania pluralizmu politycznego 
- roszczenie do przemawiania w imieniu całego, jednolitego narodu. 
- stawianie poza granicami tego narodu tych, którzy się z tym nie zgadzają.

,

poniedziałek, 8 lipca 2019

Elity mają tu swoją pozycję, znajomości, zasługi, historię. A tam musiałyby sobie wyrabiać nazwiska do zera. I to elity będą się dostosowywać do wyborczego autorytaryzmu najszybciej

Początkowo władza musi się trochę hamować, a później te hamulce puszczają, bo brakuje mechanizmów kontrolnych, a do dyspozycji są instrumenty, których być może na początku władza nawet nie chciała używać, ale jak na przykład przyjdzie jakiś kryzys i niezadowolenie społeczne, to użyje. „Powiem pani sędzi przy kolejnym obiedzie, jaki wyrok będzie w interesie Narodu Polskiego” - tak to działa. Władza pozbawiona kontroli zaczyna szaleć i pojawiają się działania nawet kompletnie niezwiązane z ich oficjalną ideologią, tylko z walką o wpływy i pieniądze

Pan jest mobilny?

Napisze pan po angielsku ten wywiad tak samo sprawnie jak po polsku? Pozna pan tak dobrze brytyjską albo amerykańską politykę, żeby dobry felieton dla Anglika o tym napisać? Facet pracujący w fabryce przy taśmie jest bardziej mobilny od pana. 

Władza autorytarna potrzebuje.......oportunizmu


w demokratycznym autorytaryzmie władza nie potrzebuje aplauzu, tylko oportunizmu....
Elity społeczne to są ludzie, którzy maja dużo do stracenia. I nie mogą za bardzo z kraju wyjechać. 
Elity tak naprawdę są mało mobilne. 

o detalach „Zdecentralizowanej Rzeczpospolitej” ani lewica, ani prawica nie chcą dyskutować, tylko odpowiadają obelgami lub sloganami.

Istnieją przykłady systemów mądrze zdecentralizowanych - Szwecja, Niemcy oraz Unia Europejska - które większą swobodę polityczną regionów przekuły na większą skłonność do solidaryzmu społecznego

Michał Kulesza i Jerzy Regulski, ojcowie polskiej reformy samorządowej, zawsze twierdzili, że decentralizować należy sprawy najmniej kontrowersyjne - drogi i chodniki. A tymczasem trzeba robić odwrotnie - zdecentralizować sprawy budzące największe spory.


tradycja konserwatywna. I ona nie uznaje zasady, że każdy argument wywiedziony racjonalnie jest słuszny. Bo ważniejsza jest na przykład tradycja, nawet irracjonalna, albo słowo boże.

 Tymczasem stronie postępowej udało się tak ustawić zasady gry, że racjonalny argument stał się jedynym, 
który ma prawo rozstrzygać w polityce. Nawet konserwatyści musieli się do tego dostosować i zamiast powiedzieć, że w coś wierzą, to tworzą teorie naukowe. Te zasady gry faworyzują naszą stronę.

Konserwatywne think tanki wydały miliony dolarów

 na przekonywanie, że u dzieci w takich związkach występują problemy rozwojowe. W końcu zrobiono badania naukowe, które są dla konserwatystów bezlitosne: nie ma żadnych różnic w przystosowaniu społecznym między dziećmi wychowanymi przez pary homoseksualne i heteroseksualne. 

nternetowe bańki działają jak kabiny pogłosowe, czyli każdy w nich słyszy mocniejsze i bardziej brutalne wersje własnych poglądów.

Jeśli jakieś wydarzenie budzi ogromne oburzenie w jednej bańce, to do drugiej nie dociera, a jeśli nawet dociera, to na zasadzie: „Słychać wycie? Znakomicie!”. Skoro „oni” są wkurzeni, to na pewno działania władzy są słuszne. Jeśli „Wyborcza” o czymś źle pisze, to najbardziej wiarygodny znak, że to coś jest dobre. 

Chińczycy i Brazylijczycy ufają swoim gazetom 65 % Polaków i 76 Węgrów nie ufa

Aż 65 proc. Polaków nie ufa gazetom. Jest to jeden z najniższych wyników spośród badanych krajów. Mniejsze zaufanie do gazet jest tylko w Serbii (88 proc. nie ufa) oraz na Węgrzech (76 proc. nie ufa).
Z drugiej strony największe zaufanie do mediów papierowych jest w Indiach (77 proc. ufa), Chinach (67 proc.) oraz Brazylii i Niemczech (65 proc.)

gdzie najlepiej się żyje........zwraca uwagę pozycja Turcji i Wietnamu



W trójce krajów, gdzie najlepiej się żyje, zakłada rodziny i pracuje znalazły się: Szwajcaria, Singapur, Kanada. Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce uplasowały się: Hiszpania, Nowa Zelandia, Australia, Turcja, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam.

Czy to on?














Znalezione obrazy dla zapytania djokovic




Lionel Messi

niedziela, 7 lipca 2019

ad. #101
Stawia Pan  wyższe wymagania mnie niż sobie.
ogif jedną tezę uzasadnił inną dyskusyjną tezą
Nie można dyskusyjnej tezy uzasadniać inna dyskusyjną tezą,
bo prowadzi to do ad infinitum. 
Jeśli  nie mamy do czynienia ze  zła wolą, to  wówczas jest to ignorancja lub głupota. A więc odwołuję, ogif nie jest durniem lecz ignorantem. 














Chodzi o to, by zniszczyć, ale niczego nie zbudować.

 Zbezcześcić. Pozostawić intelektualną i instytucjonalną pustynię. Tryb działania jest prosty. Wystarczy znaleźć kogoś, kto od dawna marzy o wysokim stanowisku, być może nie ma w środowisku znaczących osiągnięć, ale aspiruje. Taka osoba z pocałowaniem ręki przyjmie łechcącą ego propozycję i nieważne, że wiąże się z ona z destrukcją, którą przyjdzie jej czynić. Niszczy, zwalnia, zmusza do odejścia. 
"Ze zdumiewającą szczerością kanclerz Angela Merkel chlubi się, że przeforsowała budowę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, stawiając interesy Niemiec ponad interesy Europy." (Ale Polsce nie opłaci się  robienie interesów z Rosją!)
I te durne Niemcy wcale się tej agresywnej Rosji nie boją!
Jakoś rządzący Polską też się chyba nie boją , bo zdaniem 
gen. Różańskiego  Polska jest kompletnie nie przygotowana na jakikolwiek  ewentualny atak ze strony Rosji nie tylko z użyciem bomby na Warszawę, a taki był ćwiczony ale także 
konwencjonalny czy hybrydowy, zaś ewentualna obrona
ze strony  USA czy NATO wymaga dostatecznej ilości  czasu , który mogłaby zapewnić obrona własna, która  dawniej dość kiepska została skutecznie przez Macierewicza rozmontowana.
   

wtorek, 2 lipca 2019

Europa odpowiada za 20 proc. globalnych inwestycji w badani i rozwój. Produkuje jedną trzecią światowych publikacji naukowych wysokiej jakości i zajmuje wysoką pozycję na świecie w sektorach przemysłowych jak farmaceutyka, chemikalia, inżynieria mechaniczna i moda.

Włoscy wyborcy wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec neoliberalnej polityki, a niekoniecznie poparcie dla prawicowych

postąpili więc podobnie do wielu Brytyjczyków, którzy opowiedzieli się za brexitem

Włochy

Coraz liczniejsze przestępstwa z nienawiści, motywowane antysemityzmem, rasizmem i homofobią, sprawiają, że atmosfera w kraju staje się toksyczna. Społeczeństwo obywatelskie ulega rozkładowi. Zarówno państwowa telewizja RAI, jak i prywatna La7 nadają nieustanną propagandę nowej prawicy. Celem ich ataków stały się już sądy, wolność prasy i inteligencja.

Co blokuje rozwój

-Spotkałem się  z teorią, wg. której  każdy okres postępu kończy  się powstaniem oligarchii skutecznie blokującej możliwości   dalszego rozwoju. Kolejny cykl rozwojowy zaczyna się wtedy  gdy powstaną siły , które będą  w stanie odsunąć od władzy  dotychczasowe struktury  oligarchiczne. 
Europa dlatego odsuwa się od Ukrainy, bo jej rozwój został uniemożliwiony przez powstanie struktur oligarchicznych.
Rzecz, którą mogę Kaczyńskiemu zaliczyć jako pozytyw,
to to że w przeciwieństwie do Orbana  (wg. mnie) nie opiera się na oligarchach, tylko na łajdakach, którymi pogardza i
po jakimś czasie likwiduje nie dopuszczając do  zbytniego umocnienia się na swoich pozycjach.

poniedziałek, 1 lipca 2019

Czy na pewno zagrożenie czy szansa? Bo wszak od nas zależy jak wykorzystujemy narzędzia

Christina Larson argumentuje, że w istocie Chiny można uznać za kraj bardziej demokratyczny niż inne, ponieważ władze na bieżąco analizują realny „głos obywateli” (ich decyzje konsumenckie, rozmowy prywatne, zachowania finansowe itd.) i wykorzystują tę informację do optymalizacji zarządzania państwem i regionami. Dzięki temu Chiny w porę dostrzegły i zneutralizowały zagrożenia, które przetoczyły się przez Zachód oraz Wschód: falę fake newsów, wzrost prawicowego populizmu, ruch antyszczepionkowy, zaprzęgając swoje technologie oraz personel tzw. Wielkiego Muru Ogniowego (Great Firewall).
https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/chabik-big-data-to-szansa-dla-demokracji/

Prawo i sprawiedliwość

-"Prawo to pewna umowa społeczna, której przestrzeganie umożliwia zapobieganie dyskryminacji i w miarę spokojne życie obok siebie wielu ludzi, często o skrajnie odmiennych poglądach na życie i świat, kierujących się odmienną filozofią postępowania, wartościami i zasadami. Państwo prawa to państwo, w którym władza zachowuje neutralność wobec poglądów wyznawanych przez obywateli"
Ale można sobie wyobrazić prawo  dokładnie na odwyrtkę:
-Wszyscy objęci prawem powinni mieć jednakowe poglądy, a każdy 
kto ich nie respektuje powinien być karany z całą surowością prawa!
-Co wybierasz?