Szukaj na tym blogu
środa, 30 grudnia 2020
Siła Kościoła w Polsce bierze się ze słabości państwa.
Dlatego cały wysiłek musi zostać skierowany na to, by zbudować silne instytucje państwa - by żadnemu prałatowi, żadnemu kościołowi nie przeszła przez głowę nawet myśl, że może dla swoich celów religijnych wykorzystywać publiczne środki i państwowe i
Ja mówię: przede wszystkim sumienie. Miej odwagę go używać.
Bardzo wiele osób wychowanych jest w doktrynie sprowadzonej do nakazów, zakazów, gdzie dylematy moralne rozstrzyga w zasadzie prawnik, a nie sumienie człowieka. Ja mówię: przede wszystkim sumienie. Miej odwagę go używać. Rozterki są dobre. Bóg nie zabiera ci wolności, a chcesz ją oddać w ręce smutnych facetów?
Kościół, który sięga po Trybunał Konstytucyjny, żeby zagwarantować swoje przekonania nie pokazuje siły, ale słabość.
Życie religijne, które miałoby polegać na uregulowanym przemocą prawie, nie ma nic wspólnego z religią.
Nie mamy innego immaginarium, które układałoby nam świat
. W Polsce nigdy nie mieliśmy do czynienia z poważnym zderzeniem chrześcijaństwa z Oświeceniem, a więc czegoś naturalnego dla kościołów zachodnich. W Polsce religijność to zawsze akt strzelisty. Performatywnie pokazujesz, że wierzysz. Idziesz na pielgrzymkę, polityk zasiada w pierwszej ławie w świątyni, pokazuje się z proboszczem na uroczystości otwarcia rury kanalizacyjnej.
Stwarzają cie pojęcia jakie używasz
ważne jest, jaka metafora Stwórcy konstruuje twoją rzeczywistość. Tak, jak język, którym mówisz, kształtuje twój świat. Bo to, jak mówisz, przekłada się na to, jak działasz. To jaką masz koncepcję Boga, przekłada się na to, jak potem odnosisz się do samego siebie, ale przede wszystkim, jak odnosisz się do innych. To, jak się do siebie odnosimy, przekłada się na to, jaką wspólnotę tworzymy. Czy widzisz bliźniego, czy może nieprzyjaciela, wroga..
Martin L. King mówił do swoich krytyków:
"Tchórzliwi zapytają: czy jest to bezpieczne? Oportuniści spytają: czy jest to politycznie poprawne? Próżni zapytają: czy jest to popularne? Ale świadomi zapytają: czy jest to słuszne? I nadejdzie czas, gdy ktoś musi zająć pozycję, która nie jest ani bezpieczna, ani polityczna, ani popularna, ale ktoś musi ją zająć, bo jest słuszna". Ucieczka od rzeczywistości nie jest w moim stylu.
wtorek, 29 grudnia 2020
dług amerykańskich gospodarstw domowych osiągnął rekordowy poziom ponad 14 bln (!) dolarów – o 1,6 bln więcej niż w najgorszym momencie po kryzysie bankowym 2008 roku. Chodzi o setki milionów osób z długiem studenckim, niespłaconymi kredytami hipotecznymi czy – co jest amerykańską specyfiką – nieuregulowanymi rachunkami medycznymi.
patrzymy na postęp techniczny wyłącznie przez pryzmat efektywności i pozwalamy, by jego szybkość była wyznaczana przez konkurencję rynkową, która opiera się na ścinaniu kosztów. Tymczasem zasada ostrożnościowa wymaga, by dostosowywać technologię do ludzi, a nie odwrotnie.
technologia,.. która nie stawia skrajnych wymagań naszym możliwościom dostosowania się do nowych warunków, grożąc szerokim masom ludzi, że przestaną być potrzebni dla funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa, co wywoła spodziewaną reakcję polityczną. Obecnie patrzymy na postęp techniczny wyłącznie przez pryzmat efektywności i pozwalamy, by jego szybkość była wyznaczana przez konkurencję rynkową, która opiera się na ścinaniu kosztów. Tymczasem zasada ostrożnościowa wymaga, by dostosowywać technologię do ludzi, a nie odwrotnie
https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/koniec-efektywnosci-nadchodzi-niepewnosc-skidelsky/.
Skidelski cytuje wypowiedź Keynesa
Jaką przestrzeń pozostawia się dla spodziewanych rezultatów oraz stanu pewności względem przyszłości? Jaką dla czynników nienumerycznych, takich jak wynalazki, polityka, strajki, wojny, trzęsienia ziemi, kryzysy finansowe?”. My moglibyśmy przygotować podobną listę współczesnych czynników ryzyka.
Skidelski -modele równowagi nie biorą pod uwagę czasu, a przyszłość traktują po prostu jak przedłużenie teraźniejszości.
potrzeba poświęcenia efektywności w zamian za stabilność – czyli, innymi słowy, poszerzenia ekonomicznej koncepcji efektywności o efektywność w dłuższej perspektywie czasowej. Dzieje się tak głównie dlatego, że ich modele równowagi nie biorą pod uwagę czasu, a przyszłość traktują po prostu jak przedłużenie teraźniejszości. To, co jest efektywne dziś, będzie efektywne jutro i po wsze czasy
Jak zwykle winni Rosjanie niekonkretnie, ale winni natomiast nasze nantyszczepionkowe elity bardzo konkretnie
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/witold-jurasz-szczepionki-powinny-byc-obowiazkowe/fqgd71q,79cfc278
poniedziałek, 28 grudnia 2020
Nic z tego. W Chinach nadal 68 proc. energii pochodzi z węgla. W skali całego globu konsumpcja węgla wzrasta. Dzieje się tak, bo ciągle rośnie zużycie prądu. Dziesiątki krajów produkują go przede wszystkim z węgla i wiele ma w planach kolosalne węglowe inwestycje. Należą do nich potężne gospodarki, takie jak Indonezja, Indie czy Turcja. Węgla do swojego mikstu energetycznego dorzucają też m.in. Malezja, Chile, Korea Południowa i Japonia, w której maleje udział atomu po katastrofie w Fukushimie. W Europie węgiel pozostaje najważniejszym paliwem do produkcji prądu w Polsce, Czechach i Niemczech. Ale tylko ten ostatni kraj zamierza wygaszać bloki. Kilkadziesiąt krajów z globalnego Południa chce doganiać rozwinięty świat z pomocą węgla. Inwestycje ruszają m.in. w Kenii, Senegalu, Tanzanii, Egipcie, Maroku, Bangladeszu, Kambodży, Panamie czy Salwadorze. Niektóre prognozy mówią, że w 2040 r. paliwa kopalne będą nadal stanowić aż 85 proc. światowego mikstu energetycznego.
Walczyły z opodatkowaniem emisji gazów cieplarnianych. Produkowały filmy przekonujące, że zmiany klimatyczne – jeśli w ogóle nastąpią – korzystnie wpłyną na produkcję żywności. Torpedowały prawo mające ułatwić rozwój odnawialnych źródeł. Jednocześnie Exxon rozpoczął inwestycje w technologię wydobycia w Arktyce.
Jak to się robi
Instrukcja, która w 1988 r. wyszła z działu PR Exxona, zalecała, aby forsować pogląd, że w środowisku naukowym nie ma zgody co do zmian klimatycznych. Wraz z innymi korporacjami Exxon powołał grupy lobbingowe – takie jak Global Climate Coalition czy American Petroleum Institute. Zbudowały sieć sojuszy w Waszyngtonie.
Demokracja przegrała z korporacją .Maszyny korporacji Energy Transfer rozjeżdżały święty teren pochówku Indian Lakota
tuż za granicą rezerwatu Standing Rock. Firma kładła rurociąg, którym ropa miała popłynąć z Dakoty dwa tysiące kilometrów na wschód, do Illinois. Na miejsce zjechały tysiące demonstrantów, w tym Indianie z ponad trzystu plemion. W szczycie protestu w dolinie u ujścia rzeki Cannonball do Missouri koczowało 10 tys. osób. Policja i ochroniarze Energy Transfer atakowali ich z użyciem wozów pancernych, gazu łzawiącego, armatek wodnych, paralizatorów, psów.
Dewastacja pod sztandarami demokracji
Albertańska ropa jest najbardziej dewastującym środowisko i atmosferę surowcem na planecie. Organizacje próbujące zatrzymać jej eksploatację dostały wsparcie od autorytetów naukowych, a nawet prorynkowych instytucji, takich jak „The Economist”. Ale walka ekologów z koncernami była pojedynkiem Dawida z Goliatem. Biuro Greenpeace’u w parterowym budyneczku na przedmieściach Edmonton nie miało nawet szyldu. Flagi Shella, BP i Totala łopotały dumnie i wysoko obok sztandarów Kanady przed bramami rafinerii.
Kanada pachnącz naftą i krwią
Przez lata nie udawało się powstrzymać koncernów przed eksploatacją piasków bitumicznych zalegających pod drzewami i bagnami tundry w prowincji Alberta. Przemysł karczował leśny ekosystem ustępujący wielkością jedynie Amazonii – największe na planecie siedlisko wilków, rysiów, łosi i niedźwiedzi. Tundrę zmieniano w kopalnię odkrywkową wielkości Portugalii, Danii i Grecji razem
niedziela, 27 grudnia 2020
Spory teraz są one jakby podsycane przez polityków, media, środki masowego przekazu, które wyszukują wszystko co dzieli. Trudno przełknąć jest to, co może łączyć.
Spory polityczne istniały zawsze, ale nie musiały się przerodzić w walkę plemion. Nie chodzi o to, żebyśmy myśleli jednakowo. Chodzi o to, żebyśmy potrafili się szanować i nie traktowali drugiego człowieka, który myśli inaczej, jako wroga, którego należy zaorać i unicestwić – mówi w rozmowie z Onetem siostra Małgorzata Chmielewska.
.
czwartek, 24 grudnia 2020
Günter Verheugen – niemiecki polityk- poniżej
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polska-unia-europejska-verheugen-krytycy-ue-w-polsce-nie-rozumieja-swiata/nr7t44q,79cfc278
Günter Verheugen: Usłyszeliby, że „nie rozumieją dzisiejszego świata”
Co powiedziałby krytykom UE w Polsce? Usłyszeliby, że „nie rozumieją dzisiejszego świata” i że „lekceważą to, co się dzieje wokół nich, w polskim domu”. Ponadto, uważa, że żadne państwo w pojedynkę nie poradzi sobie ze światowymi wyzwaniami
środa, 23 grudnia 2020
Wywiad premiera Buzka, rzadka analiza perspektyw energetycznych i rozwojowych Polski
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jerzy-buzek-o-szczycie-ue-budzecie-i-polskiej-transformacji-energetycznej/hvgdepl,79cfc278
Wiemy, jak kończyła się ta "twarda gra o własne interesy" przez stulecia historii Europy: zawsze wojnami. Cywilizacyjnym założeniem Wspólnoty było to, że możemy się porozumieć, a nie wyłącznie pokazywać swoją siłę. W Unii, z inicjatywy Polski, zbudowaliśmy już Unię Energetyczną czy Partnerstwo Wschodnie – to były nasze pomysły, odpowiadające na nasze potrzeby, ale do których potrafiliśmy przekonać całą Unię.
wtorek, 22 grudnia 2020
Psychologiczne aspekty poniżania na przykładzie wyborców Trumpa Ci wyborcy czczą władzę i ludzi możnych. Wybrany przez nich przywódca może wykorzystywać swoją władzę, jak chce, a oni się z tym utożsamią.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/usa-prawica-autorytarni-wyborcy-trumpa/
Trump zyskał w tych wyborach poparcie u grup, które nieustannie oczerniał, obrażał i krzywdził. Zdobył w tym roku więcej głosów osób czarnych, Latynosów i muzułmanów niż przed czterema laty. Zagłosował na niego większy niż w 2016 roku odsetek Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. Trumpowi udało się również przekonać do siebie około 55 proc. białych kobiet. W dwóch kolejnych wyborach prezydenckich większość białych kobiet wolała nieskrywanego mizogina od konkurenta, razem z którym kandydowała kobieta ubiegająca się o urząd wiceprezydentki.
niedziela, 20 grudnia 2020
jeśli twoją jedyną miarą są pieniądze, a w twojej głowie rządzi myśl, że więcej znaczy "-Tyson, nie jest jasne, że kiedykolwiek będziesz zadowolony. Pieniądze to rodzaj niekończącej się gonitwy. Podczas gdy zwykłe spotkania z przyjaciółmi, dobra książka lub film, to źródła szczęścia dla twojego umysłu.
sobota, 19 grudnia 2020
Bodnar : "W 90 proc. z nich jedyne stacje telewizyjne, z jakimi możesz się zapoznać, to media publiczne
mógłbym napisać przewodnik po polskich hotelach, zwłaszcza tych poza stolicami województw. W 90 proc. z nich jedyne stacje telewizyjne, z jakimi możesz się zapoznać, to media publiczne. Nie ma alternatywy informacyjnej dla TVP Info…
W XXI wieku wielkie wojny o terytorium straciły sens
Żyjemy na razie w takim okresie historycznym, że wojna o terytorium straciła swój pierwotny imperialny sens ( w przyszłości znowu nabierze sensu , gdy zacznie brakować ludziom miejsca do życia).
Poza wyjątkami (jak Izrael, dawna Jugosławia itp marginalne konflikty graniczne) sukces wojenny mierzony wielkością podporządkowanego sobie terytorium nie daje państwu zwycięskiemu korzyści, a generuje potężne koszty . Rosja jest terytorialnie dwa razy większa od drugiego na Ziemi państwa. I co? czy jest z tego powodu najpotężniejszym państwem?
Poszukuję obiektywnej prawdy z datą ważności. Nie trudno uzyskać zgodę co do tego, że nauka odpowiada na takie zapotrzebowanie. Nauka zatem o ile nie koliduje z ideologią jest czynnikiem należytego funkcjonowania państwa. Kolejnym czynnikiem jest działający system prawny. Tworzący strukturę państwa w ramach której zachodzą procesy gospodarcze i społeczne.
czwartek, 17 grudnia 2020
środa, 16 grudnia 2020
Czy Polska jako samotna wyspa byłaby w stanie wymusić na globalnych firmach przyzwoite zachowania?
https://wyborcza.biz/biznes/7,177150,26612140,komisja-europejska-pokazala-digital-services-act-to-moze-byc.html?&_ga=2.205633808.2095353576.1608053518-1053387205.1600445042#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy
niedziela, 13 grudnia 2020
Tybetańczycy
których nie przepełnia złość i wściekłość, a którzy według „białych kategorii” mieliby ku temu powody. Zamiast tego są wypełnieni rozumnym dystansem, rozumną cierpliwością i łagodnością.
Pośród chasydek zobaczyłam mnóstwo szczęśliwych kobiet. W moim świecie tak wielu szczęśliwych kobiet nie widzę. Widzę wiele w depresji, sfrustrowanych, wkurzonych, samotnych i nieszczęśliwych. Czy panią to przekonuje?
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,26583688,hanka-grupinska-latwo-czuc-sie-lepsza-niz-lysa-kobieta.html?&_ga=2.101879809.1619098587.1605882954-1053387205.1600445042#S.zajawka_magazynowa-K.C-B.8-L.1.maly
sobota, 12 grudnia 2020
piątek, 11 grudnia 2020
-Bruno przez chwile nawet myślałem,ze to nowy nick ogifa. Twoje wrzutki chciałbyś do WNP, przyjaciele Rosjanie. To,że nie uważam żeby Rosjanie byli moimi wrogami nie oznacza,że są moimi przyjaciółmi. Rosję putinowską rozumiem co nie znaczy, że jestem fanem Putina, który wprawdzie podniósł ją z marazmu Jelcyna ale nie został politykiem wielkiego formatu i realizuje dość prymitywną politykę zaspakajającą ego Rosjan: "skoro nas nie szanują to niech sie nas boją" .
Natomiast jest fanem AM gdy obserwuje jej polityczne ruchy, także te wobec Polski(które wbrew pozorom są przyjazne) podziwiam też jak Niemcy potrafili przerobić klęskę swojej wizji politycznej w sukces. Merkel gra polityczne szachy, gdy wszyscy pozostali grają w politycznego chińczyka, tylko nieliczni politycy byliby w stanie dokonać w swoim kraju równie głęboko sięgających zmian wbrew uprzedzeniom i oczekiwaniom.
czwartek, 10 grudnia 2020
Hiszpania Niezwykły tekst , z którego więcej się dowiesz o Hiszpanii niż z jakiegokolwiek innego
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/polka-w-hiszpanii-zycie-praca-rodzina-roznice-kulturowe/jzg26rn,07640b54
środa, 9 grudnia 2020
Odwrócony test Turinga
-Odpowiedź.
Proponuję odwrócony test Turinga.
TT miał wykazać czy maszyna osiągnęła inteligencje człowieka.
Odwrócony TT ma wykazać czy człowiek jest równie obiektywny jak maszyna.
Bo maszyna ma tę przewagę nad człowiekiem, że w ramach narzuconych jej kryteriów jest w przeciwieństwie do człowieka obiektywna. Człowieka natomiast ogranicza jego mózg, który ma za zdanie zapewnić mu przetrwanie (co by to słowo nie miało znaczyć), a nie myślenie w sposób obiektywny.
Te ograniczenia to:
mózg kocha powtórzenia im więcej spotyka powtórzeń tym bardziej sie do nich przywiązuje i nie ma znaczenia czy te powtórzenia niosą jakiś sens czy informacje śmieciową.
Mózg na próby wycofania sie (zanegowania) tego co niosą te powtórzenia reaguje dyskomfortem.
To jeden z powodów dla których człowiek ma kłopoty z widzeniem rzeczy w sposób obiektywny.
Jest drugi powód nie mniej ważny, a może ważniejszy. Dla człowieka imperatywem jest zachowanie szeroko rozumianej tożsamości. Dlatego te widzenie rzeczywistości, które sobie przyswoił traktuje jako część swojej tożsamości, której naruszenie odbiera jako zamach na niego samego.
Dlatego proponuje odwrócony TT jako c iąg pytań i odpowiedzi w formacie gry.
wtorek, 8 grudnia 2020
Hierarchia zawodów według @jednorożca:
poniedziałek, 7 grudnia 2020
nauczyć się żyć w trudnych czasach.
zamiast „uczyć się umierać w antropocenie”, jak proponował pisarz Roy Scranton, powinniśmy nauczyć się żyć w trudnych czasach. To najlepsze zabezpieczenie przed wydarzeniami, które mogłyby wepchnąć nas do tego moralnego trzęsawiska, jakim jest wycenianie wartości ludzkiego życia.
**
Dirk Helbing jest specjalistą w dziedzinie zastosowania technik obliczeniowych w naukach społecznych, wykładowcą w ETH Zürich
Odporność systemów można zwiększać na kilka sposobów: przez stosowanie rozwiązań nadmiarowych i różnorodnych, decentralizację organizacji, podejścia uczestniczące, solidarność oraz – tam, gdzie to adekwatne – wspomagające technologie cyfrowe. Takie rozwiązania powinny być do utrzymania na poziomie lokalnym w długim trwaniu.
Wielkie bazy danych, sztuczna inteligencja i liczne technologie cyfrowe wcale nie przygotowały nas lepiej na wyzwania XXI wieku: zmianę klimatu, pandemię COVID-19, zalew fałszywych newsów, szerzenie się mowy nienawiści czy problem cyfrowego bezpieczeństwa. Powód jest prosty: chociaż „optymalizacja” świata dzięki analizie wielkich zbiorów danych brzmi dobrze, bierze ona pod uwagę bardzo jednowymiarowy cel i sprowadza złożoność świata do pojedynczego wskaźnika
Przyroda, inaczej niż komputery, nie optymalizuje. Przyroda ewoluuje. Znacznie lepiej niż ludzkie społeczeństwo radzi sobie ze zrównoważonym rozwojem i zamkniętym obiegiem zasobów.
sobota, 5 grudnia 2020
Jesteśmy zrobieni, o ile pamiętam, z jednej milionowej nadwyżki materii nad antymaterią. Ten maleńki nadmiar będzie nam towarzyszył we wszystkich naszych poczynaniach jako zasada wszechogarniającą. Życie to moment, niewielka nadwyżka nad niebytem z datą ważności zwaną śmiercią. Cieszmy sie chwilą.
Organizacje, które powstają w celu realizacji pięknych idei mają swoje daty ważności, aby zamienić się w swoje przeciwieństwo.
Nieśmiertelne idee, które w procesie ich realizacji umierają
Chrześcijaństwo: „kochaj bliźniego jak siebie samego”. W celu jej upowszechnienia powstała organizacja, aby stać sie w korporacją, w której ostatnią rzeczą jest realizacja tej idei.
Humanistyczna idea komunizmu, aby wszyscy ludzie byli równi. Organizacja, która miała ją wcielić w życie wyrodziła się w najgorszy rodzaj antyhumanistycznej tyranii.
Próżnia powstają w niej cząstki i antycząstki w momencie gdy się zobaczą anihilują.
Cieszmy sie chwilą. Doceńmy chwile. Jesteśmy wynikiem niewielkiej nadwyżki i dysponujemy krótkim trwaniem. Cieszmy sie chwilą.
piątek, 4 grudnia 2020
Jak się Niemcy zabawiali w Belgii w 1914r
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/09/26/zapomniane-barbarzynstwo-tych-ohydnych-zbrodni-niemcy-dopuszczali-sie-w-belgii-zaraz-po-wybuchu-i-wojny-swiatowej/
ordo-iuris
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26461214,ordo-iuris-zrobilo-cos-czego-nie-potrafia-prawicowi-rywale.html#weekend#S.W-K.C-B.5-L.1.maly
czwartek, 3 grudnia 2020
Rzeczywistość polskich szpitali na czas epidemii
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-szpitale-w-koronawirusie-rozwala-nas-cos-wiecej-niz-brak/lc8j23n,79cfc278
środa, 2 grudnia 2020
Jak to sie robi na Białorusi. Kaczyński ma jeszcze wiele przed sobą
https://www.onet.pl/sport/onetsport/jelena-leuczanka-o-aresztowaniu-nie-mialysmy-wody-spalam-na-belkach/lr6pkh1,d87b6cc4
-Bruno w swoich poglądach , trochę niespodziewanie, zbliżyłeś sie do poglądów @jacka, który uważa, że Unia Europejska jest narzędziem służącym do realizacji celów kapitalizmu. Ty uważasz, że interesy jak i konflikty interesów koncentrują się między państwami. To że teoretyczną rolą państwa jest strzeżenie interesów swoich obywateli nie oznacza,że musi ono być w konflikcie interesów z innymi państwami.
Miedzy wielkimi Niemcami i nieco mniejsza Francją jest szereg małych państw. Czy one są przez te duże państwa uciemiężone. Czy można tu mówić o jakichś "sferach wpływu" dużych wobec małych?
Możesz powiedzieć, że to zupełnie inna sytuacja, bo tu kulturalny zachód Europy , a tam na Wschodzie wiadomo co. Ale jeżeli tak powiesz , to tym samym podważysz swoją tezę, że niemożliwa jest sytuacja WIN-WIN między państwami.
Uważam, że @jacek nie docenia czynnika politycznego, że jego zdaniem to co nazywamy ustrojem kapitalistycznym ZAWSZE jest w stanie zdominować czynnik polityczny. Jest to sytuacja częsta i naturalna, ale nie jedyna, w niektórych państwach czynnik polityczny reprezentujący interes publiczny zdołał skutecznie ograniczyć kapitał.
Krótko mówiąc sytuacja win-win powstaje wtedy gdy kapitalizm zostaje zamknięty w klatce politycznej. Z której oczywiście będzie sie starał uwolnić , wówczas zamiast sytuacji win-win wracamy do
naturalnej dla niego sytuacji win-loss.
ps Bruno to na co czekasz znajdziesz we wpisie w przyszłym tygodniu.
Emocjonalna atrakcyjność teorii spiskowej polega na jej prostocie.
Emocjonalna atrakcyjność teorii spiskowej polega na jej prostocie. Odrzuca złożoność zjawisk, objaśnia przypadkowe zdarzenia i wypadki, daje wierzącemu w nią satysfakcjonujące poczucie, że ma szczególny, uprzywilejowany dostęp do prawdy.
-Bardzo ciekawy tekst Applebaum
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24066810,anne-applebaum-marta-chrzestna-moich-dzieci-dzis-zaprasza.html#weekend#S.W-K.C-B.3-L.1.maly
wtorek, 1 grudnia 2020
Gruzja
https://www.onet.pl/informacje/nowaeuropawschodnia/co-dalej-z-latarnia-wolnosci-gruzja-na-rozstaju-drog/tfpp4sh,30bc1058
Współpraca stworzyła człowieka
Historia cywilizacji jest w dużej mierze historią niewolnictwa. Technologia nas uwolniła.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26404261,rutger-bregman-wyobrazmy-sobie-trumpa-w-prehistorii-dlugo.html#weekend#S.W-K.C-B.4-L.1.maly