Szukaj na tym blogu

sobota, 12 stycznia 2019

Myślenie życzeniowe i myślenie naukowe

ogif
-"Generalnie wcale nie oczekuję że zaraz naukowcy rozwiążą problem. Jednak śmieję się gdy czytam że w 2100 roku temperatury będą wyższe o 2-4 stopnie. Na pewno dużo wcześniej będziemy potrafili zmieniać atmosferę Ziemi wg naszego zapotrzebowania. Zatem histeria CO2 jest tylko histerią. Niby troszczą się o długi termin a całkowicie ignorują dynamiczny rozwój technologii w długim terminie."
 Marcin Popkiewicz, fizyk
-"Wyobraźmy sobie, że odkrywamy nowy świat. Wsiadamy do łodzi ze współodkrywcami i niesie nas prąd. W oddali słyszymy jakiś hałas. Na początku go ignorujemy, ale po pewnym czasie staje się głośniejszy. Przed nami najprawdopodobniej znajduje się wodospad. Powiedzmy, że rzeka nazywa się Niagara. Gdzie znajduje się zwrotny punkt naszego życia? Czy wtedy, gdy rozbijemy się na skałach u podnóża wodospadu? Czy moment, w którym spadamy z klifu? Czy może kilkaset metrów przed krawędzią wodospadu, kiedy możemy jeszcze złapać za wiosło i uratować własne życie?" 
Załóżmy, że naukowcy, którzy płyną łodzią skontrują silnik , który da większą moc niż siła mięśni wiosłujących.
Co to spowoduje? że dystans , na który będą mogli zbliżyć się do wodospadu i bezpiecznie zawrócić skróci się.
Lecz   żaden wynalazek nie wyeliminuje  momentu, w którym łódź zaczyna spadać,  od którego odwrotu już nie  ma.
I pytanie, które ogif pomija: ratunek nastąpi tylko  wtedy gdy naukowcy zdążą wynaleźć sposób na usuwanie z atmosfery CO2
zanim dojdzie do katastrofy. A jeśli nie zdążą to co? 

Fizycy wyliczyli, że  podniesienie się  średniej temperatury o... stopnie zakończy się katastrofą globalną.
Stwierdzili jeszcze coś gorszego, że podnoszenie się temperatury wywołuje reakcje łańcuchową, której nie da odwrócić -jest to bowiem cecha reakcji łańcuchowej. Na dodatek nikt nie jest w stanie stwierdzić ze stu procentową pewnością czy reakcja łańcuchowa, od której nie ma odwrotu już się nie zaczęła.

Brak komentarzy: