Szukaj na tym blogu

czwartek, 16 listopada 2017

Scenariusze gospodarcze Polska ( blog P. Kuczyńskiego)

krak15 napisał(a):
#227@Warszawiak
Książki nie czytałem (jeszcze)… Czytałem tylko jej omówienie w Krytyce Politycznej (link w #19)… i zauważyłem bardzo duże podobieństwo do argumentacji Kawalca.
W skrócie są trzy scenariusze:
1. Pozostawienie bez zmiany tego, co jest obecnie (Juncker, Niemcy).
Wtedy dojdzie do takiego stanu, że gospodarka słabego kraju, przy dużych kosztach pracy (euro), braku nowoczesnych, wydajnych technologii, nie będzie w stanie zarobić na własnych bezrobotnych, pomoc socjalną i inne wydatki…. co, bez pomocy z zewnątrz, skończy się bankructwem kraju (Grecja).
Jest to stan niestabilny ekonomicznie.
2.Projekt Macrona… Wspólny budżet i euroobligacje… na wzór USA.
Ten wariant ćwiczyły Niemcy po zjednoczeniu.
Jest to wariant stabilny, bo zasiłki dla bezrobotnych i inne wydatki w byłych wschodnich Niemczech finansują Niemcy zachodnie (olbrzymi transfer pieniędzy o którym pisze Kawalec)…. dzięki temu stopa życiowa ludzi na wschodzie Niemiec jest wysoka, ale… wysokie koszty pracy nie skłaniają przedsiębiorców do przenoszenia fabryk z zachodnich Niemiec do wschodnich Niemiec… i to to utrwala zacofanie technologiczne obszaru wschodnich Niemiec.
Dodatkowo, lepiej wykształceni Niemcy ze wschodnich Niemiec przenoszą się do pracy w zachodnich Niemczech, co jeszcze pogłębia proces nierównowagi.
Ten mechanizm utrwalania nierównowagi wystąpiłby w przypadku reformy strefy euro wg Macrona (na wzór USA).
3.Wariant odrębnych walut…. przykład symbiozy Niemiec i Polski.
Nierównowaga wydajności wytwarzania w tych krajach (różnice technologiczne) spowodowała takie obniżenie kursu złotówki (mechanizm rynkowy) aby zrównoważyć bilans wymiany pomiędzy Niemcami i Polską… odbyło się to kosztem obniżenia stopy życiowej Polaków w porównaniu z Niemcami, ale… dzięki temu niskie koszty pracy skłaniają przedsiębiorców niemieckich do przenoszenia produkcji do Polski, co pozwala na korzystanie w Polsce z wydajnych technologii wytwarzania… z korzyścią dla obu stron.
Dodatkowo, przypływ technologii niemieckich powoduje unowocześnianie i rozwój kraju… bo na powstanie nowoczesnych polskich technologii nie za bardzo możemy liczyć (brak pieniędzy, a przede wszystkim brak potężnych ekonomicznie koncernów, w których powstają liczące w gospodarce światowej nowoczesne technologie… niestety 😞)
Warunkiem tej współpracy jest utrzymywanie różnicy przeciętnej stopy życiowej Niemca i Polaka😞… a to gwarantuje wolny kurs złotówki wobec waluty niemieckiej.
Ten wariant jest stabilny i powoduje (na skutek korzystania z wydajnych zagranicznych technologii) na rozwój słabszego kraju… i stopniowe zmniejszanie różnic pomiędzy krajami.
Podsumowując…. stabilne ekonomicznie są tylko warianty 2 i 3, przy czym wariant 2 jest częściowo korzystniejszy dla obywateli (większe zarobki ale większa ilość bezrobotnych) a w wariancie 3 na odwrót (mniej bezrobotnych, za to łatwiej o pracę)… coś za coś

Brak komentarzy: