Szukaj na tym blogu

środa, 26 lipca 2017

J.S .MILL . "zagrożenia demokracji (i ogólnie wolności obywatelskiej) ze strony jej samej. systemy demokratyczne mają często tendencję do przekształcania się w "dyktaturę większości"

  • Premierowa jest nieco niedokształcona ( ale to rzeczywiście wina może nie tyle wina Tuska co systemu kształcenia w Polsce)   dedykuję  przeczytanie i chwile na myślenie po przeczytaniu   tych słów  filozofa J.S .MILLA
     "Zagrożenia demokracji (i ogólnie wolności obywatelskiej) ze strony jej samej. 
    Systemy demokratyczne mają często tendencję do przekształcania się w "dyktaturę większości"
     John Mill, studiując historię rewolucji francuskiej, a także historię funkcjonowania demokracji w USA, dostrzegł że systemy demokratyczne mają często tendencję do 
    przekształcania się w "dyktaturę większości". "Dyktatura" taka powoduje blokowanie zmian oraz krystalizowania się i wyrażania odmiennych od większościowych poglądów. Proces ten może następować na dwa sposoby:
    Na drodze politycznej: w sytuacji, gdy w kraju demokratycznym pewna partia zdobywa trwałą i długotrwałą przewagę, ma ona tendencję do monopolizowania władzy przez przejmowanie kontroli nad informacją i obsadzanie kluczowych stanowisk swoimi zwolennikami.
    Na drodze ekonomicznej: przez powstawanie monopolistycznych przedsiębiorstw, które poprzez korupcję i lobbing przejmują "po cichu" faktyczną władzę i zamieniają instytucje przedstawicielskie oraz rząd w struktury fasadowe.
    Oba te mechanizmy mogą mieć miejsce jednocześnie.
    Widząc te zagrożenia Mill postulował, aby do konstytucji pisanej w duchu Locke'a wprowadzić dodatkowe zapisy gwarantujące podstawowe wolności obywatelskie oraz uniemożliwiające monopolizację władzy. Do tych podstawowych wolności John Stuart Mill zaliczał:
    wolność zgromadzeń, zrzeszania się i tworzenia grup nacisku;
    wolność wygłaszania publicznie swoich poglądów - czyli zakaz cenzury;
    gwarantowanie prawa do bycia "mniejszością" - czyli zakaz prześladowania w jakikolwiek sposób osób o innych niż większość poglądach.
    Z kolei jako zabezpieczenia prawne przed monopolizacją władzy Mill proponował:
    proporcjonalne, a nie większościowe wybory do ciał     przedstawicielskich;
    stworzenie "niezależnego korpusu urzędniczego" - czyli apolitycznych stanowisk w administracji rządowej, które nie podlegałyby wpływom politycznym; członkowie tego korpusu powinni być wybierani przez konkursy i wykonywać tylko takie polecenia polityków, które są zgodne z prawem oraz alarmować opinię publiczną bądź odmawiać ich wykonywania, jeśli są sprzeczne z prawem;
    prawo antymonopolowe - czyli udzielenie rządowi prawa do rozbijania niebezpiecznych monopoli w gospodarce.

    J.S. Mill zauważa, że stosowanie zasady laissez-faire w ścisłym tego słowa znaczeniu prowadzi, bądź może prowadzić do zachwiania swobodnej konkurencji

Brak komentarzy: